Przejdź do treści

DB przyznaje się do manipulacji fixingami!

Deutsche Bank zgodził się na ugodę w sprawie oskarżeń o działania konspiracyjne z Bank of Nova Scotia i HSBC mające na celu manipulacje fixingiem srebra. Niedługo potem pojawiły się informacje o podobnej sytuacji w przypadku ustalania cen złota – donoszą światowe agencje informacyjne.

Pozew, oryginalnie złożony w Nowym Jorku, oskarżał banki, które nadzorowały blisko stuletni proces fixingu cen srebra, manipulując rynkiem od stycznia 2007 roku i zaburzając rynkową cenę metalu o wartości blisko 30 miliardów dolarów rocznie. Pozew szybko zyskał status zbiorowego, choć mało kto wierzył, że sprawa się rozwinie, bo budżet banków przeznaczony na prawników znacznie przewyższa ten, którym dysponują inwestorzy.

Czytaj także: GetBack – oszustwo czy biznesowy niewypał?

Informacja o ugodzie okazała się zatem sporą niespodzianką. Choć szczegóły ugody nie zostały ujawnione, wiadomo że niemiecki bank zobowiązał się wypłacić odszkodowanie oraz – co najciekawsze – ujawnić kulisy manipulacji, demaskując nielegalne praktyki pozostałych zamieszanych w aferę banków.

Przedstawiciele Deutsche Banku na razie odmawiają komentarza w tej sprawie.

Czytaj także:  Amerykański Orzeł Wciąż Lata Wysoko