Przejdź do treści

Korea Płd. przechodzi na pieniądz elektroniczny

Notując więcej transakcji cyfrowych niż kiedykolwiek wcześniej, władze Korei Południowej doszły do wniosku, że tradycyjne pieniądze to przeżytek i pracują nad uczynieniem kraju „bezmonetowym” do 2020 roku – czytamy w portalu CoinWeek.

– Najważniejszym celem jest rozwiązanie niedogodności, które odczuwają konsumenci i sklepy w związku z przechowywaniem i noszeniem ze sobą monet, a także redukcja kosztów bicia – powiedział Kim Jong-hyeok, dyrektor bankowości elektronicznej Banku Korei i główny inicjator projektu przejścia na obrót bezgotówkowy.

Innym ważnym powodem jest też bez wątpienia próba zlikwidowania działalności przestępczej, posługującej się pieniędzmi poza systemem bankowym.

Bank Korei już teraz zmniejsza ilość produkowanych monet. Dla przykładu – w 2005 roku wybito 137,8 miliarda wonów, podczas gdy dekadę później było to już 103,2 miliarda. Ale koszty bicia wciąż są wysokie i wynoszą obecnie 50 miliardów wonów.

Zgodnie z nową inicjatywą, Koreańczycy płacący przy użyciu gotówki resztę otrzymywać będą w formie kart kredytowych, bonów na transport i w innych formach bezgotówkowych. Będą także przypadki, gdy jako resztę będzie można otrzymać banknoty. Jeśli np. klient zapłaci banknotem 10.000 wonów za towar wart 8.500 wonów, 500 wonów trafi na kartę, a 1000 wróci do klienta w formie banknotu. W takim systemie tradycyjny pieniądz nie zostanie całkowicie wyeliminowany, ale klienci będą zniechęcani do jego użycia.

Professor Kang Im-ho z Uniwersytatu Hanyang, a zarazem doradca Banku Korei, zwraca uwagę, że projekt trafia na podatny grunt, ponieważ Koreańczycy mają wyjątkowo wysoką średnią ilość kart kredytowych na osobę – wynosi ona 1,9.

Jednak choć mieszkańcy Korei stają się coraz bardziej zależni od kart kredytowych i smartfonów, plan może okazać się trudny do zrealizowania w ponad 50-milionowym społeczeństwie, które wyraźnie się starzeje. Należy przecież pamiętać o starszym pokoleniu i za przykład wziąć własnie smartfony – wiele osób, choć ma taką możliwość, nie korzysta z nowoczesnej technologii.

Czytaj także:  100 gramów złota w każdym ogródku?!

Ponadto, w Korei – jak wielu innych azjatyckich krajach – istnieje zwyczaj ofiarowywania znacznych sum pieniędzy przy okazji ślubów i pogrzebów. Czy teraz symboliczne koperty zastąpić mają cyfrowe bony?