Przejdź do treści

Korea Płd. przechodzi na pieniądz elektroniczny

Notując więcej transakcji cyfrowych niż kiedykolwiek wcześniej, władze Korei Południowej doszły do wniosku, że tradycyjne pieniądze to przeżytek i pracują nad uczynieniem kraju „bezmonetowym” do 2020 roku – czytamy w portalu CoinWeek.

– Najważniejszym celem jest rozwiązanie niedogodności, które odczuwają konsumenci i sklepy w związku z przechowywaniem i noszeniem ze sobą monet, a także redukcja kosztów bicia – powiedział Kim Jong-hyeok, dyrektor bankowości elektronicznej Banku Korei i główny inicjator projektu przejścia na obrót bezgotówkowy.

Innym ważnym powodem jest też bez wątpienia próba zlikwidowania działalności przestępczej, posługującej się pieniędzmi poza systemem bankowym.

Bank Korei już teraz zmniejsza ilość produkowanych monet. Dla przykładu – w 2005 roku wybito 137,8 miliarda wonów, podczas gdy dekadę później było to już 103,2 miliarda. Ale koszty bicia wciąż są wysokie i wynoszą obecnie 50 miliardów wonów.

Zgodnie z nową inicjatywą, Koreańczycy płacący przy użyciu gotówki resztę otrzymywać będą w formie kart kredytowych, bonów na transport i w innych formach bezgotówkowych. Będą także przypadki, gdy jako resztę będzie można otrzymać banknoty. Jeśli np. klient zapłaci banknotem 10.000 wonów za towar wart 8.500 wonów, 500 wonów trafi na kartę, a 1000 wróci do klienta w formie banknotu. W takim systemie tradycyjny pieniądz nie zostanie całkowicie wyeliminowany, ale klienci będą zniechęcani do jego użycia.

Professor Kang Im-ho z Uniwersytatu Hanyang, a zarazem doradca Banku Korei, zwraca uwagę, że projekt trafia na podatny grunt, ponieważ Koreańczycy mają wyjątkowo wysoką średnią ilość kart kredytowych na osobę – wynosi ona 1,9.

Jednak choć mieszkańcy Korei stają się coraz bardziej zależni od kart kredytowych i smartfonów, plan może okazać się trudny do zrealizowania w ponad 50-milionowym społeczeństwie, które wyraźnie się starzeje. Należy przecież pamiętać o starszym pokoleniu i za przykład wziąć własnie smartfony – wiele osób, choć ma taką możliwość, nie korzysta z nowoczesnej technologii.

Ponadto, w Korei – jak wielu innych azjatyckich krajach – istnieje zwyczaj ofiarowywania znacznych sum pieniędzy przy okazji ślubów i pogrzebów. Czy teraz symboliczne koperty zastąpić mają cyfrowe bony?

15 komentarzy do “Korea Płd. przechodzi na pieniądz elektroniczny”

  1. strasznie naiwnym jest twierdzenie że eliminując pieniądz papierowy wyeliminuje się rozliczenia szarej strefy czy działalności przestępczej. wróci do życia handel barterowy i zapłatą będą np własnie złote monety czy cokolwiek innego co ma realną wartość. jedynym racjonalnym argumentem może być ograniczenie kosztów, ale co począć np z grajkiem na ulicy, któremu nie rzucimy piątaka, albo sprzedażą na rynku pęczka pietruszki. moim zdaniem kompletna bzdura, wyeliminować obrót pieniądzem b2b, ale nie z życia codziennego.

    1. W artykule jest mowa o bilonie :) ale nie zmienia to faktu, że jest to początek do wyeliminowania formy gotówkowej . Ja tu widzę głębsze dno.. Dla mnie jest to czysty przykład jak w prosty sposób społeczeństwo zostanie inwigilowane przez swoje Państwo.

      1. Dokładnie! Chodzi o to, żeby dokładnie wiedzieć co kupujesz i z czego korzystasz a później jak w „Raporcie mniejszości” reklamy w CH będą mówić tylko do Ciebie;p Poza tym wszystkie pieniądze będą w rękach banku i to on będzie mógł bez Twojej zgody nim obracać do woli.

  2. Prezenty za ślub to akurat najmniejszy problem. taka prawda, że banki w dzisiejszych czasach chcą mieć władze i kontrole nad wszystkim, wystarczy jeden przycisk delete i za chwile zera z kont będą niespodziewanie znikać…

  3. To prawda państwo chce mieć kontrolę nad finansami, a najlepiej w postaci pieniądza elektronicznego, co jest do końca nierealne wszystkiego nie da się kupić czy płacić kartami..

  4. Z jednej strony, Korea Płd idzie w dobrym kierunku, ograniczając emisję tradycyjnego pieniądza, ale jak pokazuje praktyka, nie można w pełni wyeleminować tradycyjnego pieniądza, gdyż nie we wszystkich miejscach jest możliwość płatności kartą, jak np na wspomnianym już targowisku. Poza tym starsze pokolenie niestety w większości przypadków nie nadąża za postępem techniki, więc to również należy mieć na uwadze.

  5. no i się zaczęło, jak już ktoś się wyłamał to za nim pójdą inni, w tym konkretnym przypadku inne państwa, jak dla mnie to początek pozbywania się gotówki w skali globalnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.