Przejdź do treści

Monety: wszystkie twarze monarchii

Kanada – jako kraj należący do Wspólnoty Narodów – na swoich monetach uwiecznia brytyjskich monarchów. Od 1908 roku, kiedy powołano Królewską Mennicę Kanadyjską, na monetach zza oceanu widniało czterech władców i aż siedem różnych wizerunków. Oto jak zmieniały się przez lata:

Edward VII

Edward VII (1908-1910)
Króle Edward VII był pradziadkiem panującej dziś królowej Elżbiety II. Łacińska inskrypcja okalająca jego wizerunek brzmi „EDWARDVS VII DEI GRATIA REX IMPERATOR” (lub D:G REX IMPERATOR – w zależności od nominału). Oznacza ona „Edward VII, z łaski Boga, król i władca”.

Jerzy V

Jerzy V (1911-1936)
Król Jerzy V był dziadkiem królowej Elżbiety II, a jego wizerunek pojawił się na monetach wraz z łacińską inskrypcją „GEORGIVS V DEI GRA:REX ET IND:IMP”, co oznacza „Jerzy V, z łaski Boga, król i władca Indii”. Na początku, w 1911 roku, w napisie brakowało słów „DEI GRA”, w związku z czym wybite wtedy monety zasłynęły jako bezbożne.

Jerzy VI

Jerzy VI (1937-1952)
Ojciec królowej Elżbiety II, król Jerzy VI pojawiał się na kanadyjskich monetach aż do czasu koronacji swojej córki w 1952 roku. Do 1947 roku inskrypcja głosiła „GEORGIVS VI D:G:REX ET IND:IMP” (lub GEORGIVS VI DEI GRA REX ET IND:IMP”, ale kiedy w 1947 roku Indie odzyskały niezależność, napis „ET IND:IMP” czyli „władca Indii”, został usunięty.

Elżbieta II

Elżbieta II (1953-1964)
Wizerunek Jej Królewskiej Mości Elżbiety II po raz pierwszy pojawił się na kanadyjskich monetach w 1953 roku, gdy ta miała zaledwie 27 lat. Jej pierwsza podobizna podobizna zdobiła monety przez ponad dekadę i towarzyszył jej napis „ELIZABETH II DEI GRATIA Regina”, oznaczający „Elżbieta II, dzięki łasce Bożej, królowa”.

Elżbieta II

Elżbieta II (1965-1989)
Zaktualizowanej w 1965 roku podobiźnie królowej Elżbiety II towarzyszyła skrócona inskrypcja „ELIZABETH II D G REGINA”. Wizerunek ten używany był najdłużej, bo aż przez niemal ćwierć wieku.

Elżbieta II

Elżbieta II (1990-2002)
Nowy wizerunek bardziej dojrzałej królowej Elżbiety II ujawniono w 1990 roku, kiedy ta miała miał 64 lata. Była to pierwsza podobizna zaprojektowana przez artystę z Kanady – Dorę de Pédery-Hunt. Inskrypcja wciąż głosiła „ELIZABETH II D G REGINA”.

Elżbieta II

Elżbieta II (2003-dziś)
Kolejna kanadyjska artystka, Susanna Blunt, zaprojektowała najnowszy wizerunek Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Podobiźnie wciąż towarzyszą słowa „ELIZABETH II D G REGINA”, ale różnicą jest nie tylko bardziej zaawansowany wiek królowej, ale także fakt, że jak w przypadku króla Jerzego VI, głowę monarchii uwieczniono bez korony. .

15 komentarzy do “Monety: wszystkie twarze monarchii”

    1. Jeśli się nie mylę to już się pojawiła ( w zeszłym roku) moneta z wizerunkiem królowej zaprojektowana przez Jody’ego Clarka.
     „Najnowszy, charakterystyczny profil królowej subtelnie zdradza jej wiek. Autor płaskorzeźby wyraźnie zaznaczył jej zmarszczki wokół oczu i na szyi. Królowa ma na głowie wysadzaną diamentami koronę, w uszach perłowe kolczyki.”…

 1. Zmienia się tylko wizerunek monarchini na monetach, dopasowany do wieku królowej Elżbiety II,ale władczyni od ponad pół wieku niezmiennie panująca ta sama…

 2. Świetny pomysł ze zmianą wizerunku , przynajmniej co jakiś czas moneta wygląda troszkę inaczej i na pewno kolekcjonerzy będą chcieli mieć w swoich zbiorach każdą z nich :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.