Przejdź do treści

Monety: wszystkie twarze monarchii

Kanada – jako kraj należący do Wspólnoty Narodów – na swoich monetach uwiecznia brytyjskich monarchów. Od 1908 roku, kiedy powołano Królewską Mennicę Kanadyjską, na monetach zza oceanu widniało czterech władców i aż siedem różnych wizerunków. Oto jak zmieniały się przez lata:

Edward VII

Edward VII (1908-1910)
Króle Edward VII był pradziadkiem panującej dziś królowej Elżbiety II. Łacińska inskrypcja okalająca jego wizerunek brzmi „EDWARDVS VII DEI GRATIA REX IMPERATOR” (lub D:G REX IMPERATOR – w zależności od nominału). Oznacza ona „Edward VII, z łaski Boga, król i władca”.

Jerzy V

Jerzy V (1911-1936)
Król Jerzy V był dziadkiem królowej Elżbiety II, a jego wizerunek pojawił się na monetach wraz z łacińską inskrypcją „GEORGIVS V DEI GRA:REX ET IND:IMP”, co oznacza „Jerzy V, z łaski Boga, król i władca Indii”. Na początku, w 1911 roku, w napisie brakowało słów „DEI GRA”, w związku z czym wybite wtedy monety zasłynęły jako bezbożne.

Jerzy VI

Jerzy VI (1937-1952)
Ojciec królowej Elżbiety II, król Jerzy VI pojawiał się na kanadyjskich monetach aż do czasu koronacji swojej córki w 1952 roku. Do 1947 roku inskrypcja głosiła „GEORGIVS VI D:G:REX ET IND:IMP” (lub GEORGIVS VI DEI GRA REX ET IND:IMP”, ale kiedy w 1947 roku Indie odzyskały niezależność, napis „ET IND:IMP” czyli „władca Indii”, został usunięty.

Elżbieta II

Elżbieta II (1953-1964)
Wizerunek Jej Królewskiej Mości Elżbiety II po raz pierwszy pojawił się na kanadyjskich monetach w 1953 roku, gdy ta miała zaledwie 27 lat. Jej pierwsza podobizna podobizna zdobiła monety przez ponad dekadę i towarzyszył jej napis „ELIZABETH II DEI GRATIA Regina”, oznaczający „Elżbieta II, dzięki łasce Bożej, królowa”.

Elżbieta II

Elżbieta II (1965-1989)
Zaktualizowanej w 1965 roku podobiźnie królowej Elżbiety II towarzyszyła skrócona inskrypcja „ELIZABETH II D G REGINA”. Wizerunek ten używany był najdłużej, bo aż przez niemal ćwierć wieku.

Czytaj także:  Tak Się Manipuluje Światem

Elżbieta II

Elżbieta II (1990-2002)
Nowy wizerunek bardziej dojrzałej królowej Elżbiety II ujawniono w 1990 roku, kiedy ta miała miał 64 lata. Była to pierwsza podobizna zaprojektowana przez artystę z Kanady – Dorę de Pédery-Hunt. Inskrypcja wciąż głosiła „ELIZABETH II D G REGINA”.

Elżbieta II

Elżbieta II (2003-dziś)
Kolejna kanadyjska artystka, Susanna Blunt, zaprojektowała najnowszy wizerunek Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Podobiźnie wciąż towarzyszą słowa „ELIZABETH II D G REGINA”, ale różnicą jest nie tylko bardziej zaawansowany wiek królowej, ale także fakt, że jak w przypadku króla Jerzego VI, głowę monarchii uwieczniono bez korony. .