Przejdź do treści

Pierwszy chiński fixing złota za nami!

256,92 yuana za gram złota – tyle wyniósł pierwszy w historii chiński fixing złota, ustanowiony za pośrednictwem Shanghai Gold Exchange. Opublikowany został o 10:30 czasu lokalnego, czyli o 4:30 rano u nas, gdy europejscy inwestorzy jeszcze spali.

Cenę, która w ujęciu zachodnim przeliczona została na 1233,85 USD za uncję, uzyskano na podstawie zebranych zleceń zakupu i sprzedaży złota próby 999,9. Wśród podmiotów ustalających cenę są zarówno chińskie banki, jak i przedstawiciele branży jubilerskiej i wydobywczej, a także lokalne oddziały Standard Chartered i Australia & New Zealand Banking Group.

Ponieważ od Państwa Środka dzieli nas 6 godzin różnicy, Chińczycy zdążyli już także opublikować fixing popołudniowy, który wyniósł 257,29 yuana za gram. Notowania te można śledzić na stronie szanghajskiej giełdy.

– To bardzo ważna inicjatywa i oczywiście będzie bacznie obserwowana przez cały świat finansów. Ale tak długo, jak będzie istnieć wewnątrz zamkniętego systemu monetarnego – będzie mieć ograniczony wpływ na globalny handel. Aby benchmark mógł mieć wysoką skuteczność, rynek musi być możliwie swobodny i nieskrępowany – powiedział serwisowi Robin Bhar, analityk Societe Generale SA z siedzibą w Londynie.

Sami Chińczycy zdają się jednak nie przejmować ograniczeniami. Tworząc odrębny benchmark chcą przede wszystkim zwiększyć swoją rolę w ustalaniu globalnych cen i sprawić, by znaczenie kraju odpowiadało jego udziałowi w światowym rynku. Chiński fixing to także jeden z kroków w kierunku międzynarodowego wykorzystania yuana.

Czytaj także:  Złoto Balansuje Na Granicy 1100 USD, Na Giełdach Bessa