Przejdź do treści

Pierwszy chiński fixing złota za nami!

256,92 yuana za gram złota – tyle wyniósł pierwszy w historii chiński fixing złota, ustanowiony za pośrednictwem Shanghai Gold Exchange. Opublikowany został o 10:30 czasu lokalnego, czyli o 4:30 rano u nas, gdy europejscy inwestorzy jeszcze spali.

Cenę, która w ujęciu zachodnim przeliczona została na 1233,85 USD za uncję, uzyskano na podstawie zebranych zleceń zakupu i sprzedaży złota próby 999,9. Wśród podmiotów ustalających cenę są zarówno chińskie banki, jak i przedstawiciele branży jubilerskiej i wydobywczej, a także lokalne oddziały Standard Chartered i Australia & New Zealand Banking Group.

Ponieważ od Państwa Środka dzieli nas 6 godzin różnicy, Chińczycy zdążyli już także opublikować fixing popołudniowy, który wyniósł 257,29 yuana za gram. Notowania te można śledzić na stronie szanghajskiej giełdy.

– To bardzo ważna inicjatywa i oczywiście będzie bacznie obserwowana przez cały świat finansów. Ale tak długo, jak będzie istnieć wewnątrz zamkniętego systemu monetarnego – będzie mieć ograniczony wpływ na globalny handel. Aby benchmark mógł mieć wysoką skuteczność, rynek musi być możliwie swobodny i nieskrępowany – powiedział serwisowi Robin Bhar, analityk Societe Generale SA z siedzibą w Londynie.

Sami Chińczycy zdają się jednak nie przejmować ograniczeniami. Tworząc odrębny benchmark chcą przede wszystkim zwiększyć swoją rolę w ustalaniu globalnych cen i sprawić, by znaczenie kraju odpowiadało jego udziałowi w światowym rynku. Chiński fixing to także jeden z kroków w kierunku międzynarodowego wykorzystania yuana.

10 komentarzy do “Pierwszy chiński fixing złota za nami!”

  1. Chiny wykupując takie ilości złota szykowały się na spore zmiany, które ujrzały światło dzienne. Takie postępowanie na pewno wprowadzi spore zmiany na rynku.

    1. Masz rację. Myślę, że Chiny będą próbowały pompować cenę złota, w końcu mają go na prawdę dużo. Z drugiej strony zapewne chcą też swoimi działaniami osłabić dolara.

    2. Chiny posiadają prawdopodobniej najwięcej złota na świecie ( szkoda, że nie znane są faktyczne rezerwy ;) ). Tak jak zwróciłeś uwagę nie bez powodu były prowadzone przedsięwzięcia by zakupić spore ilości złota. Trzeba wywrzeć na innych konkurencję i kto wie może chiński fixing będzie odgrywał główną rolę. Czas pokaże.

  2. Pomimo funkcjonowania benchmarku wewnątrz zamkniętego systemu monetarnego, Chińczycy zrobili krok naprzód i dopięli swego, ponieważ od tej pory będą mieć wpływ na ustalanie globalnych cen złota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.