Przejdź do treści

Odkrycie jak z filmu: wrak ze złotem na pustyni!

Na afrykańskiej pustyni, nieopodal wybrzeża Namibii, odnaleziono szczątki wypełnionego złotem portugalskiego okrętu, który zaginął 500 lat temu w drodze do Indii.

Linia brzegowa Namibii, zwłaszcza na północ od ujścia rzeki Oranje, jest znana ze zdradzieckich sztormów i zapewne to jeden z nich gwałtownie zakończył trasę okrętu „Bom Jesus” (Dobry Jezus). Na jego ślad trafiono dopiero setki lat później. W 2008 roku pracownicy Namdeb Diamond Corporation, prowadzonej wspólnie przez rząd Namibii i firmę De Beers – jednego z największych producentów diamentów na świecie, natknęli się na tajemniczy obiekt.

Ponieważ zatrudnieni przy poszukiwaniu diamentów górnicy nie wiedzieli, czym właściwie mogą być wystające z ziemi fragmenty metalu, desek i rur, na pomoc wezwali doktora Dietera Noli, głównego archeologa Instytutu Archeologii Morskiej z RPA. Jednak w tamtym czasie nawet on nie miał pojęcia, jak wielki skarb udało się odnaleźć.

Minęło osiem lat i prowadzony przez Noli’ego zespół wreszcie mógł ogłosić – odnalezione szczątki to pozostałości po zaginionym w 1533 roku portugalskim okręcie. Wśród nich pustynia pochowała tysiące złotych monet z Hiszpanii i Portugalii – większość z nich przetrwała w stanie menniczym, dzięki temu, że przewożąca je skrzynia nie została rozbita podczas zatonięcia.

Znaleziono także liczne srebrne monety, kompasy, narzędzia astrologiczne, armaty, 50 kłów słoniowych, a nawet swoistą „kapsułę czasu”. Historyczne znaczenie ma fakt, że na statku sprzed 500 lat znajdowały się przedmioty z trzech kontynentów. Co ciekawe, zespół badawczy odnalazł także 20 ton miedzianych sztabek – według archeologów to właśnie one pozwoliły szczątkom okrętu przetrwać, obciążając resztki konstrukcji i nie pozwalając, by porwał je wiatr.

O zabezpieczenie stanowiska archeologicznego dba teraz ochrona wynajmowana przez miejscową kopalnię diamentów. Jego lokalizacja utrzymywana jest w tajemnicy i większość znaleziska pozostaje niedostępna dla publiczności. Powstał jednak podobno plan budowy muzeum.

Czytaj także:  Pierwszy chiński fixing złota za nami!

Więcej zdjęć, a także wywiad przeprowadzony z archeologiem prze CNN znajdziesz TUTAJ.