Przejdź do treści

15 powodów, aby kupować złoto właśnie teraz

W ciągu ostatnich kilku tygodni złoto straciło sporo z wypracowanych w tym roku wzrostów. Ale czy to powód do zmartwień, czy raczej okazja do zakupów? Oto 15 powodów, dlaczego warto dziś stawiać na złoto:

jedynka Banki centralne na całym świecie nie przejmują się notowaniami i niezależnie od nich – mimo spadków po 2011 roku – konsekwentnie kupują kruszcu. Banki robią to, bo wiedzą, że złoto to nie narzędzie do spekulacji, ale solidne zabezpieczenie. I dlatego wciąż będą je kupować.

dwojkaTe spośród banków, które miały już spore rezerwy, teraz dosłownie zapychają nim skarbce.

trojka Banki centralne na całym świecie decydują się na historycznie nieskuteczną politykę niskich stóp procentowych i zwiększania podaży gotówki. Złoto stanowi zaś doskonałe zabezpieczenie przeciw dewaluacji pieniądza.

Publiczne zadłużenie na całym świecie sięga bezprecedensowych poziomów. Aż trudno uwierzyć, że sytuacja z Grecji jeszcze się nigdzie nie powtórzyła.

piatkaWraz z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w USA, realny stan amerykańskiej gospodarki jest coraz silniej kwestionowany.

szostkaGlobalna gospodarka wciąż boryka się z poważnymi problemami. Wystarczy wymienić Chiny, Japonię, Rosję, Australię, strefę euro, Stany Zjednoczone, Kanadę czy Brazylię – a to tylko największe kraje, które popadły w tarapaty. Na czas niepewności najlepszym remedium jest złoto.

siodemkaChińska gospodarka może się załamać, a przecież to druga największa gospodarka świata – jeśli ona upadnie, efekty odczuje cały świat.

osemkaDzięki niskim stopom procentowym, rynek instrumentów pochodnych napęczniał jak balon. Z uwagi na panującą niepewność, jedna czy dwie duże transakcje mogą sprawić, że posypie się cały sektor finansowy.

dziewiatkaChiny budują sztuczne wyspy na Morzu Południowochińskim, a świat zastanawia się – co dalej? Zachód wydaje się niepokoić niepohamowaną ekspansją wschodu…

dziesiatkaZe Środkowego Wschodu płyną groźne wieści i tłumy uchodźców, wśród których zakamuflowali się terroryści. Kiedy uderzą ponownie?

jedenastkaPopyt na złoto ze strony dwóch największych konsumentów – Indii i Chin – pozostaje na wysokim poziomie. W pierwszym kwartale tego roku mieszkańcy Indii kupili 116,5 t złota, a Chińczycy aż 241,3 t.

dwunastkaPopyt na metale szlachetne jest silny także na innych kluczowych rynkach. W Stanach Zjednoczonych wzrósł w pierwszym kwartale aż o 21 proc. (rok do roku).

trzynastkaFundusze ETF, które w 2013 roku pozbyły się gigantycznych ilości złota, znów zaczynają je gromadzić. W pierwszym kwartale 2016 roku kupiły aż 363,7 t złota, co porównaniu z poprzednim kwartałem oznacza ponad 300-procentowy wzrost.

czternastkaProducenci złota wciąż znajdują się pod silną presją. Ceny złota zdążyły w tym roku sporo wzrosnąć, ale wciąż są zbyt niskie, by kosztowne wydobycie naprawdę się opłacało.

pietnastkaIlość nowych odkryć złota wciąż spada. W porównaniu z danymi z lat 90-tych, obecnie znajduje się ponad czterokrotnie mniej dostępnych złóż. Czy złoto rzeczywiście powoli się kończy?

15 komentarzy do “15 powodów, aby kupować złoto właśnie teraz”

 1. Gdyby złoto rzeczywiście się kończyło, to z jednej strony bulionowi inwestorzy mogą być dumni inwestując kapitał w tak rzadki kruszec, a z drugiej strony światowe gospodarki czeka destabilizacja, bo cóż może stanowić lepsze zabezpieczenie niż złoto?

 2. Systematycznie co miesiąc odkładać choćby 50 zł, tak naprawdę jedna impreza a już robi w stosunku rocznym małą karuzelę.
  Kto się raz przekona do złota, co i rusz do niego wraca :)

  1. Dokładnie. Najważniejsza w tym wszystkim jest systematyczność w odkładaniu małych kwot. Nie trzeba od razu mieć nie wiadomo ile. Małe kwoty

 3. „Banki centralne na całym świecie nie przejmują się notowaniami i niezależnie od nich – mimo spadków po 2011 roku – konsekwentnie kupują kruszcu.”

  „Te spośród banków, które miały już spore rezerwy, teraz dosłownie zapychają niem skarbce.”

  „Chiny budują sztuczne wyspy na Morzu Południowochińskim, a świat zastanawia się – co dalej?”
  A Japończycy budują na swoich sztucznych wyspach lotniska i nikogo poza dzikusami z Polski to nie dziwi. Nota bene wcześniej wspomniano o dramatycznej sytuacji chińskiej gospodarki i remedium w postaci oszczędności w złocie. Rzadko w jednym miejscu można znaleźć taką kondensację powierzchownych informacji.

  Słowem; ogólniki, ogólniki, ogólniki…

  1. Też 7ka przykuła moją uwagę – chyba prędzej przez załamanie na rynku chińskim inne gospodarki mogą mieć problem, bo Chińczycy, cóż – na pewno sobie poradzą :)

 4. Pewne sprawy są niewyobrażalne, załamanie się gospodarki Chin czy USA , a jednak całkiem możliwe. Odkładajmy zatem na złoto w naszym kraju i indywidualnie.

 5. Podstawowy powód jest taki, że każda waluta może paść w ciągu kilku chwil a złotem posługujemy się na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.