Przejdź do treści

A jednak Brexit: szok na rynkach!

Piątkowy poranek po brytyjskim referendum należał na rynkach do wyjątkowo nerwowych. Po opublikowaniu w czwartek wieczorem ostatniego sondażu agencji YouGov, dającego 52 proc. głosów zwolennikom pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, cena złota spadła do poziomu nieco poniżej 1250 USD za uncję.

Ale już wczesnym rankiem czasu europejskiego, na fali nowych danych i handlu na rynkach azjatyckich, w ciągu kilku godzin cena kruszcu poszybowała w górę o niemal 100 dolarów, czyli ok. 7,5 proc., w szczytowym momencie osiągając na spocie poziom 1344 USD. Sondaż YouGov dał wtajemniczonym pole do poważnych manipulacji, choć o ich przebiegu pewnie nigdy się nie dowiemy.

W związku z zawirowaniami na rynkach walutowych, złoto notowane w euro zaliczyło dziś rano nawet dwucyfrowe wzrosty, a cena uncji w funtach brytyjskich – najsłabszych od blisko 30 lat, zanotowała w pewnym momencie ponad 20-procentowy wzrost w ciągu zaledwie kilku minut.

Choć po kilku godzinach szoku na rynkach sytuacja wydaje się stabilizować nieco powyżej poziomu 1300 dolarów za uncję, większość analityków w przypadku Brexitu spodziewała się rajdu w kierunku 1400 USD. I jeśli cokolwiek mogłoby ten rajd powstrzymać, to tylko podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Te jednak wyraźnie się z nią nie spieszą…

Czytaj także:  Złota wizja Bin Ladena: 3000 USD za uncję