Przejdź do treści

Cenna platyna leży na poboczach i czeka na chętnych

Jeśli komuś naprawdę zależy i mocno się postara, ze starych części komputerowych może odzyskać trochę złota. Ale to wcale nie najdziwniejsze źródło pozyskiwania metali szlachetnych. Jeśli ktoś ma ochotę zdobyć trochę platyny, wcale nie musi szukać daleko – cenny metal zalega na poboczach dróg i tylko czeka, by się komuś przydać.

Skąd się tam wziął? Z katalizatorów przejeżdżających samochodów. I choć nie są to widoczne gołym okiem kawałki metalu, jak udowodnili twórcy kanału Cody’s Lab, odzyskanie platyny z przydrożnego kurzu wcale nie jest niemożliwe.

Niestety, nie jest to metoda szczególnie wydajna. Jak pokazał eksperyment, kubek zebranego z pobocza kurzu wystarczy, by uzyskać ledwie widoczną drobinę metalu. Z obliczeń twórców poniższego video wynika, że z tony przydrożnego brudu można odzyskać ok. 7 czystej gramów platyny.

 

Tagi:

18 komentarzy do “Cenna platyna leży na poboczach i czeka na chętnych”

  1. Żmudna i dosłownie brudna robota, ale podejrzewam, że zawsze znajdzie się ktoś żądny wrażeń z duuużą dozą cierpliwości i wolnego czasu ;)

      1. To fakt, nikt przy zdrowych zmysłach by nie ryzykował zabawy w odkrywcę, nawet szaleniec by po przerzuconej tonie powiedział „danke” :)

  2. Jak się porówna z zawartością Pt w rudzie, to niedługo może to być opłacalne. Zwł. że odpadają koszty eksploatowania kopalni(oj!) i rekultywacji terenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.