Przejdź do treści

Co warto sprawdzić przed zakupem złota?

Złoto ma za zadanie chronić, utrwalać i mnożyć nasz majątek w przyszłości, tak jak robiło to od zarania dziejów.

Wraz z upływem kolejnych stuleci, złoto przestało być aktywem posiadanym przez garstkę dobrze sytuowanych wybrańców i bogatych inwestorów i dziś sięgają po nie wszystkie grupy społeczne. Nic zatem dziwnego, że na rynku pojawiają się kolejne firmy oferujące złoto i prześcigające się w „promocyjnych” ofertach.

Choć złoto jest dziś dostępne niemal dla każdego, trzeba umieć w nie inwestować: przede wszystkim wiedzieć co i gdzie się kupuje. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup złota, upewnij się, że wybrany produkt jest oryginalny, pochodzi z renomowanego źródła, jego cena odpowiada rynkowej wycenie, a sprzedawca nie ukrył gdzieś dodatkowych kosztów.

Oto kilka pytań, które warto sobie zadać, zanim złotówki zamienimy na ZŁOTO:

1. STAŻ I POZYCJA SPRZEDAWCY NA RYNKU

Kiedy sprzedawca pojawił się na rynku?
Jakim dysponuje kapitałem?
Czy posiada stronę korporacyjną?
Czy pojawia się mediach?
Czy ma fizyczną siedzibę, do której klient może przyjść i na własne oczy zobaczyć oferowany towar?
Nie każdy może zostać dealerem złota – aby móc je sprzedawać trzeba dysponować pokaźnym kapitałem i przejrzystą historią prowadzonego biznesu. By móc poważnie myśleć o współpracy z potencjalnymi dostawcami, trzeba spełnić szereg warunków finansowych i prawnych, nie mówiąc już o wyśrubowanych wymaganiach samych mennic, z którymi drobni, początkujący gracze w ogóle nie mają o czym rozmawiać.

2. MIĘDZYNARODOWE DOŚWIADCZENIE

Czy sprzedawca jest autoryzowanym dystrybutorem znanych mennic, czy tylko pośrednikiem?
Czy mennice wspominają o nim na swoich stronach internetowych?
Czy strona internetowa sprzedawcy ma także wersje w innych językach?
Czy sprzedawca bywa gościem branżowych targów lub sam jest wystawcą?
Międzynarodowe doświadczenie i sieć zaufanych partnerów o uznanej renomie to pewność, że mamy do czynienia z poważnym sprzedawcą. Ponieważ certyfikowanego złota nie produkuje się w Polsce, jego zagraniczne kontakty to gwarancja, że otrzymuje najlepsze warunki handlowe, a Ty – najlepszą jakość i cenę produktu.

Czytaj także:  Coraz Więcej Ślubów, Coraz Więcej... Złota!

3. BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI

Czy sprzedawca posiada wymagane uprawnienia do obrotu złotem?
Czy jest spółką publiczną?
Czy jego dane finansowe są powszechnie znane?
Czy aby nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych KNF?
Czy strona internetowa sprzedawcy jest szyfrowana?
Czy sprzedawca posiada certyfikowane zaplecze skarbcowe?
Jak mawia się w branży: złoto to nie pietruszka. Zakupów należy dokonywać świadomie i w odpowiednich warunkach. Upewnij się, że zanim złoto trafi do Ciebie z mennicy, po drodze będzie odpowiednio ubezpieczone i przechowywane, a także że Twoje dane nie wpadną w niepowołane ręce, by za chwilę do drzwi nie załomotał złodziej. Najwięksi dealerzy złota zapewniają bezpieczeństwo transakcji od początku do samego jej końca.

4. TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY

Czy sprzedawca ma dostęp do oryginalnych źródeł: mennic lub autoryzowanych dystrybutorów?
Czy produkty posiadają akredytację London Bullion Market Association (LBMA)?
Czy sztabki posiadają certyfikaty?
Czy jakość produktów można zweryfikować?
Wraz z zalewem zachodnich rynków przez chińskie podróbki, w Internecie nie brakuje także fałszywego „złota”. Aby się przed nim uchronić, należy przede wszystkim wybrać właściwego sprzedawcę, ale żeby mieć stuprocentową pewność, że mamy do czynienia z oryginalnym produktem, warto zaufać nowoczesnej technologii. Najwięksi dystrybutorzy w każdej placówce posiadają spektrometry, czyli urządzenia prześwietlające złoto i z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku potwierdzające jego próbę.

***

Pamiętaj – gdy w grę wchodzą Twoje pieniądze nie szukaj „okazji”. Szukaj zaufanego partnera, bo na rynku złota nie istnieje coś takiego, jak „okazja”. Wybierz mądrze i ciesz się inwestycją, która zapewni Ci spokój na lata.