Przejdź do treści

HSBC: Brexit pośle złoto ostro w górę

Do referendum w Wielkiej Brytanii, w którym obywatele zdecydują o opuszczeniu lub pozostaniu w Unii Europejskiej, zostało jeszcze 8 dni. Według najnowszych sondaży (TNS, 7-13 czerwca) za opuszczeniem Unii opowiada się 47 proc. mieszkańców Wysp, pozostać chce w niej 40 proc., a 13 proc. wciąż jest niezdecydowanych. To właśnie oni przesądzą o przyszłości Zjednoczonego Królestwa, i to ich głosy są dziś na wagę złota.

I właśnie złoto jest dziś w centrum uwagi analityków rynków finansowych, bo w przypadku wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej, jego notowania mogą ulec gwałtownej zmianie. Na ten temat wypowiedzieli się właśnie eksperci HSBC:

„Głos za opuszczeniem struktur Unii może poskutkować 10-procentowym wzrostem cen złota do poziomu 1400 USD za uncję. Wzrosty mogą się jeszcze nasilić, jeśli pojawią się wątpliwości odnośnie kierunku, w którym Unia Europejska podąży po odłączeniu się Wielkiej Brytanii. Złoto może także skorzystać na oporach inwestorów przed lokowaniem kapitału w brytyjskich funtach czy nawet euro.

Złoto jest aktywem pozbawionym czynnika ryzyka, więc w przypadku głosu za odejściem z Unii, jego cena ostro pójdzie w górę. Niepewność, którą wywołałoby wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, napędziłaby falę zakupów kruszcu, który historycznie jest negatywnie skorelowany z ryzykownymi aktywami.”

Czytaj także:  Czy Polacy Są Skazani Na Biedę?