Przejdź do treści

HSBC: Brexit pośle złoto ostro w górę

Do referendum w Wielkiej Brytanii, w którym obywatele zdecydują o opuszczeniu lub pozostaniu w Unii Europejskiej, zostało jeszcze 8 dni. Według najnowszych sondaży (TNS, 7-13 czerwca) za opuszczeniem Unii opowiada się 47 proc. mieszkańców Wysp, pozostać chce w niej 40 proc., a 13 proc. wciąż jest niezdecydowanych. To właśnie oni przesądzą o przyszłości Zjednoczonego Królestwa, i to ich głosy są dziś na wagę złota.

I właśnie złoto jest dziś w centrum uwagi analityków rynków finansowych, bo w przypadku wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej, jego notowania mogą ulec gwałtownej zmianie. Na ten temat wypowiedzieli się właśnie eksperci HSBC:

„Głos za opuszczeniem struktur Unii może poskutkować 10-procentowym wzrostem cen złota do poziomu 1400 USD za uncję. Wzrosty mogą się jeszcze nasilić, jeśli pojawią się wątpliwości odnośnie kierunku, w którym Unia Europejska podąży po odłączeniu się Wielkiej Brytanii. Złoto może także skorzystać na oporach inwestorów przed lokowaniem kapitału w brytyjskich funtach czy nawet euro.

Złoto jest aktywem pozbawionym czynnika ryzyka, więc w przypadku głosu za odejściem z Unii, jego cena ostro pójdzie w górę. Niepewność, którą wywołałoby wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, napędziłaby falę zakupów kruszcu, który historycznie jest negatywnie skorelowany z ryzykownymi aktywami.”

18 komentarzy do “HSBC: Brexit pośle złoto ostro w górę”

 1. Kupując teraz nic się nie ryzykuje tak naprawdę, bo nawet jakby pozostała Wielka Brytania w UE to złoto gwałtownie nie spadnie, gdyby natomiast wyszli, to ta przystań 1400$ jest całkowicie realna.

 2. W poprzednim wpisie przeczytałem:

  „W kolejnych dniach szczególną uwagę należy zwrócić na ŚRODOWĄ konferencję amerykańskich władz monetarnych, w trakcie której poznamy decyzję w sprawie podwyżki stóp procentowych. Biorąc pod uwagę ostatnie dane, podwyżka powinna być wydarzeniem zaskakującym, które MOŻE ZACHWIAĆ rynkiem złota, z kolei brak zmian z pewnością będzie pozytywnym sygnałem dla ceny, co powinno jeszcze bardziej przybliżyć nas do granicy 1300 USD za uncję”

  A powyżej? Cisza :-)

  1. qba nie będziesz jedynym człowiekiem, który się ucieszy ;) ale nawet 1400 czy nawet 1300 też wywoła uśmiech na mojej twarzy :)

 3. A jak po wyjściu WB okaże się, że Grecję nikt nie będzie chciałbjuz ratować i wyrzucą ja z EU?
  W konsekwencji wybuchnie kryzys bankowy, zresztą projektowany w Dreźnie przez Bilderbergow.
  Wtedy złoto może poszybowac więcej jak 1600 USD/uncja.
  A złoty trafiony wraz z walutami małych krajów też w dół.

  Dodam wg orędzi MBM kryzys bankowy i prowokacje wobec Rosji spowoduje jej uderzenie militarne na Europę. We Francji już są zielone ludziki.
  Ta wojna, chyba atomowa może wygenerować ceny złota trącające o dalsze progi 1800/2000USD/uncja?
  Czy to możliwe? W 2017 roku mamy 300 lat masonerii i 100 lat ostrzeżeń Fatimy przed jej działaniami. NWO – to realna forma przejawiania się planów masonskich…

 4. Społeczeństwo brytyjskie jest nadal bardzo podzielone, nie pozostaje nam nic innego jak czekać na dalszy rozwój sytuacji

  1. Według sondaży… Mam niekoniecznie dobre przeczucia… No ale nie ma co wyprzedzać faktów. Zobaczymy co będzie i jak to się odbije na cenie złota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.