Przejdź do treści

Kto kupi największy diament stulecia?

Słynny diament sprzed blisko trzech miliardów lat, odnaleziony w ubiegłym roku przez kanadyjską spółkę Lucara Diamond, trafi dziś pod młotek. Diament wielkości piłki tenisowej – największy jaki odkryto od ponad stu lat – na aukcji organizowanej przez Sotheby’s w Londynie może osiągnąć cenę 70 milionów dolarów.

Gigantyczny kamień o wadze 1109 karatów, znany jako “Lesedi La Rona” („Nasze światło” w botswańskiem języku Tswana) odnaleziono w listopadzie w kopalni Karowe. Większy jest tylko należący do brytyjskich klejnotów koronnych diament Cullinan.

Szef Lucara Diamond, William Lamb, zachęca do zakupu, ale i do zaniechania szlifu przez potencjalnego nabywcę. Po oszlifowaniu kamień straci bowiem blisko połowę swojej wagi – można z niego otrzymać 400-karatowy brylant bez skazy lub kamień z drobnymi skazami o wadze 550 karatów.

W obecnej formie, jak powiedział Lamb dziennikowi The Australian, szlachetny kamień prezentuje jednak „nieopisane możliwości”.

AKTUALIZACJA: Żaden z uczestników londyńskiej aukcji nie osiągnął ceny minimalnej. Najwyższa oferta wyniosła „zaledwie” 61 milionów dolarów, a akcje Lucara Diamond spadły 16 proc. Czyżby tysiąc karatów przerosło możliwości dzisiejszego rynku?

Czytaj także:  Złoto najdroższe od 15 miesięcy
Tagi: