Przejdź do treści

Złoto a prawo szariatu

Czy na rynek złota wkroczy wkrótce półtora miliarda inwestorów? To możliwe – wystarczy, że świat islamu jasno określi wykładnię prawa szariatu w sprawie posiadania i gromadzenia złota inwestycyjnego.

Obecnie temat budzi spore kontrowersje i panują w tej sprawie skrajne poglądy. Nic dziwnego – w końcu islam, jak każda religia, podlega interpretacji. Ma ona niebagatelne znaczenie, ponieważ prawami szariatu rządzi się życie osobiste i finansowe setek milionów ludzi.

Aby raz na zawsze rozwiać wątpliwości i ustalić, czy muzułmanie mogą inwestować w złoto – Światowa Rada Złota (WGC) i Organizacja Islamskich Instytucji Finansowych (AAOIFI) pracują na opracowaniem nowego standardu inwestowania w złoto, który byłby zgodny z prawem normującym życie wyznawców islamu. Efektem swoich prac mają się pochwalić pod koniec tego roku.

Jeśli świat arabski nagle zacznie intensywnie inwestować w złoto, cena metalu może wystrzelić w górę. Tak było przecież, gdy w 2011 roku notowania złota osiągnęły historyczne szczyty – a to m.in. za sprawą masowych zakupów z Chin. W 2009 roku chińskie władze zaczęły przecież zachęcać obywateli do gromadzenia złota. Dziś ten ponad 1,3 miliardowy kraj jest największym konsumentem kruszcu na świecie.

Co więcej – do zakupów mogą ruszyć także arabscy inwestorzy instytucjonalni. Obecnie tylko dwa kraje muzułmańskie – Turcja i Arabia Saudyjska – znajdują się w pierwszej dwudziestce krajów o największych rezerwach złota.

15 komentarzy do “Złoto a prawo szariatu”

  1. O ile prawo popytu i podaży nadal jest aktualne, to pod koniec roku się okaże czy możemy się spodziewać kolejnego mocnego wzrostu cen

  2. Jeżeli muzułmańscy duchowni pójdą w końcu z duchem czasu i uda im się nawiązać owocny dialog ze Światową Radą Złota, cena złota może znacznie poszybować w górę, a żółty kruszec zyska nowy rynek zbytu.

  3. słyszałem ze styki do materialow wybuchowych maja byc całe ze złota, a pasy szahida beda miały kable z czystego złota.. To ostatnio całkiem spory rynek w europie :)

  4. nie jestem tylko tak 100% pewien, czy akurat ten aspekt islamu jest jakoś szczególnie przestrzegany. bogaci złoto posiadają, bez 2 zdań. to że biedny nie posiada to kolejna sprawa, ale nawet jak mu religia pozwoli, raczej nie stanie się masowym nabywcą.

  5. Zaraz będziemy mieli „koszerne” złoto dla Arabów. Pewnie będzie można inwestować tylko u swojego Imama. Cóż tu dużo mówić nasuwa się podobieństwo do pewnego narodu…

  6. A ja zawsze myślałem, że świat arabski od dawna już inwestuje w złoto (skoro nawet DAESH miało wypuścić swoje złote monety)

  7. „wystarczy, że świat islamu jasno określi wykładnię prawa szariatu w sprawie posiadania i gromadzenia złota inwestycyjnego.” – myślicie, że chętnego do inwestycji coś mogłoby powstrzymać? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.