Przejdź do treści

Metale szlachetne – prognozy a rzeczywistość

Pierwsze półrocze dawno za nami, a do końca 2016 roku jeszcze prawie 5 miesięcy, więc to nie czas na podsumowania. Wiele może się jeszcze zmienić, ale poziomy osiągane aktualnie przez metale szlachetne mówią nam jasno – prognozy najsłynniejszych ekspertów, przepytywanych na początku roku przez LBMA mocno minęły się z rzeczywistością..

 

17 komentarzy do “Metale szlachetne – prognozy a rzeczywistość”

 1. Jaki wniosek z tego płynie ? Że rynek sobie a „prognozy” współczesnych kapłanów, czyli „najsłynniejszych ekspertów” są wróżeniem z fusów ? Dobrze rozumuję ?

 2. Moim zdaniem oznacza to tyle, że nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Nikt też nie umie przewidzieć co w międzyczasie wydarzy się na świecie i jaki to będzie miało wpływ na giełdy. Oznacza to również, że złoto jest mocniejsze niż mogłoby się wydawać…

 3. Jeśli „nikt nie umie”, dlaczego podejmuje się wróżb ? Dlaczego mowa o „najsłynniejszych” i to „ekspertach”? Na tym bazuje ich sława, kiedy decyzje inwestycyjne podejmują komputery ?
  A co do ” złoto jest mocniejsze niż mogłoby się wydawać”… jednym słowem, rynek mógł równie dobrze zadecydować, aby udać się na południe — również wbrew wróżbom „najsłynniejszych ekspertów”. Zadecydowały przypadki, na których bieg najsłynniejsi eksperci nie mieli najmniejszego wpływu. Dobra nauczka.

  1. JESZCZE SĄ.
   Od 10 lat obserwuję rynek złota (w tym informacje jakie niosą źródła „alternatywne”). Wszyscy wieszczą, że wszyscy (mali, duzi, prywatni, publiczni) kupują złoto. Bardzie i mniej świadomie NAGANIAJĄ. A złoto ? Tanieje!

   1. Z jednej strony dobrze – mam do pokonania jeszcze długi dystans. Chciałbym jeszcze zakupić fizycznie trochę kruszcu. Spadająca cena wskazuje właściwy kierunek. To jest dobra decyzja… Każdy, nawet krótkoterminowy spadek staram się wykorzystać.
    Niepokojące dla mnie jest jednak to, że będę musiał od tej pory ujawniać się jako kupujący. Nie powinien nikt wiedzieć, że kupuję złoto…

    1. Wszystko zależy ile tego złota kupujesz? Jeżeli kilogramami, to też bym się bał. Jeżeli to kilka uncji w roku to nic takiego. Ludzie mają droższe auta i zostawiają je na parkingach…

 4. Wróżek i jasnowidzów jest sporo, a realia pokazują jak bardzo ludzie się mylą, prognozy tak jak pogoda są dobre ale na krótkie okresy…

 5. Cen złota nie da się przewidzieć na rok w przód. Przez ten czas może się tyle zmienić na świecie, że chyba nawet nie ma sensu tak przewidywać.

  1. Ale właśnie na złocie pomyłka była najmniejsza. Zestawienie różnicy w % prognozy/rzeczywistość:
   Au -12,65%
   Ag -26,88%
   Pt -21,26%
   Pd -20,11%

 6. Prognozy prognozami – jeśli zamieniamy ( na długie lata) papier na złoto nie powinniśmy być stratni z uwagi na stałą wartość nabywczą kruszcu.

 7. Ceny złota są nieprzewidywalne i wpływa na nie wiele czynników. To jak próba przewidywania przyszłości, jednak z ta różnicą, że wstępne prognozy dają jako taki ogląd sytuacji inwestorowi.

 8. A ja, jako ekspert nad eksperty mogę wam przewidzieć i stawiam bańkę, że się sprawdzi. Uwaga. 3…. 2…. 1….
  Cena złota – będzie
  :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.