Przejdź do treści

Rosjanie zwiększą wydobycie złota

Wydobycie złota na rosyjskiej Kamczatce w ciągu najbliższej dekady ma się zwiększyć aż czterokrotnie – zapowiedział wczoraj Władimir Iliuchin, gubernator półwyspu.

W ubiegłym roku na Kamczatce wydobyto 4,2 tony kruszcu, ale plany na 2025 rok zakładają poziom 18 ton, z czego większość pochodzić ma ze złoża Oziernowskiego. Projekt jego eksploatacji ma zostać zaprezentowany w ramach drugiego Wschodniego Forum Ekonomicznego, które odbędzie się w najbliższy weekend we Władywostoku.

Czytaj także: Ile kosztuje wydobycie uncji złota?

– Złoże Oziernowskie jest największym, spośród dostępnych obecnie na Kamczatce złóż. Swoim zasięgiem obejmuje obszar 100 km kwadratowych i rocznie może przynieść ok. 10 ton złota. W oparciu o nie planujemy łączne wydobycie na poziomie 15-18 ton rocznie – powiedział gubernator w rozmowie z agencją informacyjną Tass.

Teren ten znajduje się w górach, 600 km od Pietropawłowska. Złoto odkryto tam na początku lat 70-tych ubiegłego wieku, a jego ilość szacuje się na blisko 300 ton. Co więcej, bogate w złoża tereny Kamczatki kryją także ok. 80 ton srebra i diamenty o wadze 10 milionów karatów. Kamienie te są także wyjątkowo silnie zagęszczone.

Od 2005 roku licencję na eksploatację złoża Oziernowskiego posiada syberyjski koncern SIGMA, który ze względów finansowych kilka lat temu wstrzymał prace poszukiwawcze. Teraz, przy wsparciu władz federalnych, które wydobycie złota na Kamczatce uznały za jeden z priorytetów, projekt został wznowiony.

Jak widać, Rosja robi wszystko, by uniezależnić się od Zachodu. I tak jak Chiny – ma szczęście, że jej ogromne tereny kryją tak spektakularne bogactwo.

18 komentarzy do “Rosjanie zwiększą wydobycie złota”

      1. czy nierozsądna to nie wiem, nie znam danych dotyczących kosztów wydobycia, jeśli koszty nie pochłoną potencjalnych zysków to czemu by nie

    1. Wniosek taki, iż skoro ma na tym złocie ZAROBIĆ, to trafi na rynek. A jeśli to złoto trafi na rynek – cena na giełdzie pójdzie w dół :-)

        1. Autor wpisu pisze: „jak widać, Rosja robi wszystko, by UNIEZALEŻNIĆ SIĘ OD ZACHODU.” Ja się pytam: co takiego ma w sobie złoto, że pozwala UNIEZALEŻNIĆ SIĘ OD ZACHODU. Rosja ze swoimi zasobami naturalnymi i bez złota jest potężnym i niezależnym krajem. Ludzie niestety leniwi… :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.