Przejdź do treści

Białe złoto czy platyna?

Pozornie podobne, te dwa szlachetne metale bardzo się różnią. Szczególnie w przypadku biżuterii, zwłaszcza tej najważniejszej – jak pierścionek zaręczynowy – warto uwzględnić nie tylko cenę, ale i fizyczne właściwości poszczególnych metali.

Czytaj więcej:

https://goldenmark.com/pl/mysaver/wstep-do-inwestowania-w-platyne/

Jak inwestować w złoto?

https://goldenmark.com/pl/mysaver/5-sposobow-jak-sprawdzic-czy-bizuteria-jest-prawdziwa/

13 komentarzy do “Białe złoto czy platyna?”

 1. „Platyna jest znacznie gęstsza niż inne metale szlachetne. Zapobiega to ześlizgiwaniu się z palca pierścionka ozdobionego ciężkim kamieniem.”
  Co za bzdury!! co ma gęstość do tarcia- ześlizgiwania się??
  – Chyba tyle, że jako bardzo gęsty metal, co za tym idzie o większym ciężarze właściwym (jest w ogóle najcięższym metalem jaki istnieje), do tego wypolerowany będzie bardziej śliski, a dodając jeszcze duży, ciężki kamień pierścionek z platyny ześliźnie się z palca szybciej niż jakikolwiek inny metal.
  To właśnie lekkie trudniej spadają.
  Wpływ na łatwość zakładania i zdejmowania ma przede wszystkim rozmiar (średnica, szerokość) – dopasowanie.

  1. Najcięższe są osm >22,6 g/cm3 i iryd. Platyna ma „tylko” 21,1 złoto 19,3 ale 14 karatowe <15,0. Różnica nie powalająca – argument o ześlizgiwaniu się lub nie wątpliwy.
   "Wieczny blask" vs patyna… Srebro też się nieźle "spatynuje"…
   Sensowny jest natomiast argument o wytrzymałości platyny.

  2. Myślę, że autor określił to dość nieprecyzyjnie ale chodziło mu/jej o to, że lżejszy może łatwiej okręcać się wokół palca. Ciężki kamień przy lekkim pierścionku może się ześlizgiwać ku dołowi. Który wybrać jako zaręczynowy? Tu chyba nie o pierścionek chodzi;p No ale ja to jednak zdecydowałbym się na złoto:)

 2. W przypadku wyrobów z białego złota minusem jest coraz częstsze wykorzystywanie rodu do nadania koloru oraz blasku. Warstwa rodowania szybko się ściera i odsłania prawdziwy kolor stopu z którego zrobiona jest biżuteria.

 3. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na biżuterię z białego złota, czy z platyny, nie będzie ona najtańsza. No cóż, luksus kosztuje i nie lubi kompromisów.:)
  Ja wybrałbym platynę. Na pewno przetrwa wieki, nic nie tracąc ze swej świetności.:)

 4. Rzadkość występowania platyny w stosunku do złota jest ogromna, dobrze jest mieć unikalną i wyjątkową biżuterię, która dodatkowo będzie bardziej odporna z biegiem lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.