Przejdź do treści

Deutsche Bank odmawia klientom wypłat złota!

Klienci największego niemieckiego banku mają spory problem. Jak donosi portal Godmode-Trader.de, osoby, które zainwestowały w oparty na złocie fundusz Xetra-Gold nie mogą wypłacić złota w fizycznej formie, choć taką możliwość zapewnia im umowa.

Xetra-Gold jest notowany na rynku towarowym niemieckiej giełdy, a sponsorem jego emisji jest Deutsche Bank. Jak można się dowiedzieć na stronie funduszu, klienci mają prawo do fizycznej wypłaty zgromadzonego złota:

„Fizyczne oparcie: Emitent wykorzystuje środki z wpływów z emisji Xetra-Gold na zakup złota. Fizyczne złoto znajduje się pod kontrolą emitenta w skarbcach Clearstream Banking AG (spółka zależna giełdy – Deutsche Börse) we Frankfurcie. W celu ułatwienia dostarczenia fizycznego złota, emitent posiada dodatkowo ograniczoną ilość złota niealokowanego na rachunku metalowym w Umicore AG & Co.”.

Okazuje się jednak, że mimo zapewnień, że każdy gram wirtualny ma pokrycie w fizycznym złocie, klienci spotykają się obecnie z odmową realizacji wypłaty metalu. Dziennikarze portalu Godmode-Trader.de dotarli do jednego z nich, który zgodnie z instrukcjami giełdy zwrócił się do Deutsche Banku i dowiedział, że „usługa” nie jest już dostępna za względu na „politykę biznesową”.

Według oficjalnych danych Xetra-Gold jest w posiadaniu ponad 85 ton złota, z czego fizycznie dostarczono dotąd nieco ponad 4 tony. Obecne problemy Deutsche Banku ze zrealizowaniem nawet niewielkich wypłat fizycznego kruszcu mogą oznaczać, że instytucja jest w poważnych tarapatach.

Czytaj także:  Realne Szczyty Przed Nami