Przejdź do treści

Obalamy mit na temat srebra!

Metale i kamienie szlachetne charakteryzują się tzw. kondensacją wartości w niewielkiej objętości. Czysty diament w pierścionku czy sztabka wielkości smartfona warte są kilkadziesiąt tysięcy złotych. Taka gotówka, nawet w największych nominałach, zajmuje znacznie więcej miejsca. A co dopiero, jeśli ktoś zgromadził naprawdę duży majątek i nie chce powierzać go bankom? Ile miejsca potrzebuje, aby pomieścić swoje sztabki?

Ponieważ inwestorzy decydują się zwykle na dywersyfikację majątku, chętnie kupują zarówno złoto jak i srebro. Dziwią się jednak, kiedy biały metal nie mieści im się w domowych skrytkach. Objętość srebra jest bowiem znacznie większa, niż objętość złota. I większa, niż się spodziewali.

Często słyszy się, jak eksperci tłumaczą, że srebro zajmuje znacznie więcej miejsca niż złoto. Przyjmując średnio, że relacja między złotem a srebrem (GSR – Gold Silver Ratio) wynosi 50 do 1, mówią, że srebro zajmuje 50 razy tyle miejsca co złoto. Choć współczynnik ten odnosi się do cen metali, nie wystarczy dla porównania, ile faktycznie zajmują miejsca. Często zapomina się bowiem o gęstości obydwu metali.

Gęstość czystego złota wynosi 19,3:
gęstość złota

Gęstość czystego srebra wynosi 10,5:
gęstość srebra

Mówiąc prościej – przechowanie jednej uncji srebra wymaga aż o 83 proc. więcej miejsca, niż przechowanie jednej uncji złota (19,3 dzielone przez 10,5).

Oto prosty przykład: jeśli złoto kosztowałoby 1000 dolarów za uncję, a srebro 20 dolarów za uncję (współczynnik 50 do 1) i zainwestowałbyś 1000 dolarów w każdy z tych metali, srebro zajęłoby aż 91,5 raza więcej miejsca, niż złoto (1 uncja złota x 50 + 83 proc. różnicy gęstości).

Na podstawie: Market Oracle

12 komentarzy do “Obalamy mit na temat srebra!”

 1. Ciekawe kiedy srebro zacznie osiągać wartość jaką powinno mieć już teraz. W końcu stosunek ilości srebra do złota w przyrodzie jest dużo mniejszy niż stosunek ceny jednego do drugiego. To kwestia czasu dlatego, moim zdaniem, warto wygospodarować trochę więcej miejsca na ten kruszec.

  1. Cóż, teorii na temat inwestycji w srebro jest wiele. Ja też przychylam się do kilku z nich i myślę, że warto inwestować w srebro.
   Zastanawia mnie jednak pewien fakt, że forumowicze ze znudzeniem wypowiadają się na temat kruszców, a jednocześnie łykają artykuły bez żadnej krytyki. Pamiętamy dobrze artykuł porównujący piłkę koszykową do bili bilardowej, jakoby miały mieć zbliżoną masę. Specjalnie czekałem aż wszyscy się tutaj wypowiedzą, i może ktoś zwróci uwagę na pewien fakt.

   Otóż, prawdą jest że stosunek gęstości jednej tony złota do jednej tony srebra wynosi 1,83, co można powiedzieć że jest 83% większy. Tylko zastanawia mnie fakt, czy ktoś analizował co to za parametr?
   Tym parametrem jest gęstość, a nie objętość. Zatem nie jest prawdą, że ” przechowanie jednej uncji srebra wymaga aż o 83 proc. więcej miejsca, niż przechowanie jednej uncji złota”.

   Aby dowiedzieć się ile miejsca więcej potrzeba na przechowywanie srebra od złota, należy sprawdzić jaką objętość ma złota moneta 1 oz, a jaką srebrna moneta 1 oz.

   Dla przykładu oparłem się na kanadyjskim liściu klonowym złotym i srebrnym.

   Srebrny kanadyjski liść klonowy ma wymiary :
   Średnica 38mm
   grubość 3,29mm

   Złoty kanadyjski liść klonowy ma wymiary:

   Średnica 30mm
   grubość 2,87mm

   Objętość to pole podstawy * wysokość.
   V = 3,14 * r^2 *h
   gdzie r to promień monety, a h to jej grubość.

   Tak więc srebrna moneta ma objętość:
   Vs = 3,1416*(38/2)^2*3,29
   Vs=3731,2381mm^3

   Objętość złotej monety 1 oz wynosi:

   Vz=67,6227mm^3

   Dzieląc objętość jednej uncji srebra przez objętość jednej uncji złota otrzymujemy:
   3731,2381/67,6227=55,1773.

   Zatem srebro zajmuje 55,17% więcej miejsca niż złoto.
   Innymi słowy, przechowanie jednej uncji srebra wymaga aż o 55 proc. więcej miejsca, niż przechowanie jednej uncji złota…

 2. Może relacja pomiędzy obydwoma metalami wydaje się ogromna, ale odkładając w srebro z przeciętnej polskiej pensji i tak nie powinno zająć to zbyt dużo miejsca. Dodatkowo potencjał wzrostowy srebra wydaje się być interesujący.

   1. tu się muszę zgodzić, łatwiej jest wydać na srebrną uncje niż na złotą,dodatkowo wspomniany powyżej potencjał wzrostowy srebra jest spory, ale ja tam jednak wole nazbierać i kupić złoto bo bardziej mnie ono cieszy ;)

   2. Wydaje mi się, że przeciętny Polak cieszy się, jeśli może sobie pozwolić na jakiekolwiek inwestycje czy to w złoto czy w srebro :) Raczej nie zawraca sobie głowy takimi sprawami, jak gęstość metali :)

 3. Twierdzą , im więcej tym lepiej :) zwłaszcza , że cena srebra jest bardziej korzystniejsza dla przeciętnego inwestora.
  Inwestycje czy w srebro czy w złoto zawsze znajdą swoje poparcie…

 4. Ja tam bardziej obstawiam srebro :-) jest tańsze :-) a ponadto w cenie 1 g złota w sztabce mam 2 uncje srebra w monetach lokacyjnych i już coś czuję w ręku :-)

 5. Zdecydowanie lepiej jest mieć problem z brakiem miejsca do przechowania złota czy srebra niż mieć problem za co je zakupić ;)

 6. A ja się zastanawiałem, czemu moja mnie opiernicza, że nie ma się jak po domu ruszać, tak zagracony. A to po prostu inwestycja o zbyt dużej objętości :P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.