Przejdź do treści

Obalamy mit na temat srebra!

Metale i kamienie szlachetne charakteryzują się tzw. kondensacją wartości w niewielkiej objętości. Czysty diament w pierścionku czy sztabka wielkości smartfona warte są kilkadziesiąt tysięcy złotych. Taka gotówka, nawet w największych nominałach, zajmuje znacznie więcej miejsca. A co dopiero, jeśli ktoś zgromadził naprawdę duży majątek i nie chce powierzać go bankom? Ile miejsca potrzebuje, aby pomieścić swoje sztabki?

Ponieważ inwestorzy decydują się zwykle na dywersyfikację majątku, chętnie kupują zarówno złoto jak i srebro. Dziwią się jednak, kiedy biały metal nie mieści im się w domowych skrytkach. Objętość srebra jest bowiem znacznie większa, niż objętość złota. I większa, niż się spodziewali.

Często słyszy się, jak eksperci tłumaczą, że srebro zajmuje znacznie więcej miejsca niż złoto. Przyjmując średnio, że relacja między złotem a srebrem (GSR – Gold Silver Ratio) wynosi 50 do 1, mówią, że srebro zajmuje 50 razy tyle miejsca co złoto. Choć współczynnik ten odnosi się do cen metali, nie wystarczy dla porównania, ile faktycznie zajmują miejsca. Często zapomina się bowiem o gęstości obydwu metali.

Gęstość czystego złota wynosi 19,3:
gęstość złota

Gęstość czystego srebra wynosi 10,5:
gęstość srebra

Mówiąc prościej – przechowanie jednej uncji srebra wymaga aż o 83 proc. więcej miejsca, niż przechowanie jednej uncji złota (19,3 dzielone przez 10,5).

Oto prosty przykład: jeśli złoto kosztowałoby 1000 dolarów za uncję, a srebro 20 dolarów za uncję (współczynnik 50 do 1) i zainwestowałbyś 1000 dolarów w każdy z tych metali, srebro zajęłoby aż 91,5 raza więcej miejsca, niż złoto (1 uncja złota x 50 + 83 proc. różnicy gęstości).

Na podstawie: Market Oracle

Czytaj także:  USA vs. Rosja — kto buduje “złotą" potęgę, a kto ratuje budżet?