Przejdź do treści

W Afryce rośnie nowa złota potęga

W ciągu ostatniej dekady wydobycie złota w Burkina Faso wzrosło ponad 20-krotnie, ale władze chwalą się, że kraj posiada jeszcze ogromne, niewykorzystane zasoby – donosi serwis Bloomberg.

Rząd w Wagadugu chce pomóc spółkom, które działają w tym zachodnio-afrykańskim kraju. Zamierza je wspierać w przedłużaniu funkcjonowania prowadzonych już kopalni i ułatwić nowym inwestorom pozyskiwanie informacji o krajowych złożach – powiedział w wywiadzie minister górnictwa, Alfa Omar Dissa.

– Dokładnie zbadaliśmy wschodni, zachodni i południowy region kraju, i odkryliśmy nieznane wcześniej depozyty zawierające złoto, lit, nikiel, a także niewielkie ilości uranu i ropy naftowej – przyznał Dissa.

W ostatnich latach Burkina Faso przeżywa prawdziwą gorączkę złota, wywołaną odnalezieniem wysokiej jakości depozytów, zawierających nawet 17 gramów cennego kruszcu na tonę materiału skalnego. W zestawieniu ze światową średnią na poziomie 1,5 g jest to naprawdę imponujący wynik.

Przewiduje się, że w tym roku produkcja złota ma tam wynieść prawe 49 ton. Dla porównania -jeszcze w 2007 roku było to zaledwie 2,3 tony, a dekadę wcześniej większość prac wykonywano za pomocą łopat i motyk.

Obecnie złoto, które w tym roku zdrożało o blisko 24 proc., jest odpowiedzialne za niemal 80 proc. wartości eksportu Burkiny Faso, a produkcja metalu stawia kraj na czwartym miejscu wśród afrykańskich konkurentów – za RPA, Ghaną i Mali.

Największym wyzwaniem jest obecnie zapewnienie kopalniom niezbędnej energii – w dużych miastach zdarza się, że z powodu wydobycia złota mieszkańcom nieraz brakuje prądu. Rząd postanowił więc zbudować siedem nowych elektrowni słonecznych, a także szuka inwestora do budowy elektrociepłowni.

11 komentarzy do “W Afryce rośnie nowa złota potęga”

  1. Deny, może pojedziemy tam krzewić pokój i demokrację? Właśnie uświadomiłem sobie, że to jest to czego Burkina Faso w tym momencie najbardziej potrzebuje.

   1. Tak damy im demokrację i pokój w naszym wydaniu, w zamian za złoto i brylanty…

    Nie tak naprawdę nie potrafiłbym być tak obłudny i fałszywy. Wówczas niczym bym się nie różnił od ONZ, a co gorsza nie mógłbym sam siebie nazwać Chrześcijaninem…

   2. „Krzewić pokój i demokrację”??? To może tak standardowo – mordując cywili, kupując rząd, krzewiąc zdrowy kapitalizm oparty na dzieleniu się zyskiem z niewolników (przepraszam – pracowników)?

 1. Ten kraj ma naprawdę potencjał jeżeli chodzi o wydobycie złota. Chociaż rzeczywiście jeszcze długa droga przed władzami Burkina Faso do wybudowania niezbędnej do wydobywania złota infrastruktury i zapewnienia odpowiednich warunków nie tylko pracownikom, ale także mieszkańcom okolic rejonów wydobywczych.

 2. czyli kolejny afrykański kraj będzie się rozwijać w oparciu o złoto, pytanie kiedy „Państwa Zachodu” postanowią im pomóc, wprowadzać technologię, zarządzać i przejąć?

 3. Pytanie w jakich warunkach przyjdzie wydobywać złoto pracownikom tych kopalni bo warunki, które często panują przy tego typu projektach są zatrważające

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.