Przejdź do treści

Pallad najdroższy od półtora roku!

Cena palladu wzrosła do najwyższego poziomu od 17 miesięcy – zwraca uwagę dziennik Wall Street Journal, przypominając, że ten wciąż niedoceniany przez inwestorów metal szlachetny może stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnych aktywów.

Choć w wieloletniej perspektywie notowania palladu zaliczyły prawdziwą huśtawkę (wykres poniżej), metalowi nie można odmówić dobrej passy w ostatnich miesiącach. W samym tylko listopadzie notowania tego szlachetnego kruszcu wzrosły o 22 proc.

Co sprawia, że podczas gdy złoto traci, pallad zyskuje? Powodem jest przede wszystkim jego technologiczne zastosowanie, więc gdy oczekiwania co do wzrostu gospodarczego rosną – rośnie i cena palladu.

Choć na rynku dostępne są palladowe sztabki i monety bulionowe, głównym konsumentem na rynku tego szlachetnego kruszcu jest branża motoryzacyjna w USA i Chinach. Ta pierwsza – w obliczu płynących z Fed doniesień i szumnych zapowiedzi reform Donalda Trumpa – ma szansę na intensywne wzrosty. Do tego dochodzi rosnąca sprzedaż samochodów Chinach i prognozowany na ten rok globalny deficyt metalu na poziomie 651 tys. uncji. Według ekspertów Johnson Matthey PLC, podobnej sytuacji możemy spodziewać się także w przyszłym roku.

Dla kontrastu – notowania platyny, używanej przy produkcji katalizatorów do europejskich samochodów, mają się już znacznie gorzej. Choć od początku roku w sumie wzrosły o 5,3 proc. od czasu wyborów w USA straciły już blisko 9 proc.

Tagi:

5 komentarzy do “Pallad najdroższy od półtora roku!”

  1. Złoża palladu są rzadsze od złóż złota i platyny. Są wydobywane w RPA, USD, Rosji i Kanadzie. głównym konsumentem jest branża motoryzacyjna w USA i Chinach i tu robią furorę. Palladowe monety i sztabki są mniej atrakcyjne i mniej znane niż złoto i zatem rzadziej kupowane.

  2. Bardziej znaną monetą palladową jest Klonowy Liść co uzupełnia „trójcę” złoty, srebrny, platynowy.
    Kiedyś z palladu bito okolicznościowe w ZSRR/Rosji.
    Jakie jeszcze są palladowe wersje znanych monet?

  3. Dla mnie w metalach wazna jest cena zakupu a konkretnie ile musze zaplacic ponad cene spot.Zloto jest zwolnione z VAT.Jesli chodzi o srebro pallad i platyne trzeba doplacac VAT 23%…odpada jak dla mnie.Kupujac zlote monety bulionowe kazdy procent ma znaczenie wiec dla mnie tylko złoto wchodzi w gre i tylko monety 1uncjowe bo mają najnizsze premium ponad cene spot 4-5%.Druga bardzo wazna rzecz-płynnosc. Popularne zlote bulionówki sa rozpoznawalne na calym swiecie w kazdej dziurze diler to skupi.Ulica tez je rozpozna natomiast z monetami z palladu byłby spory problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.