Przejdź do treści

Rekordowe diamentowe serce

Diamentowy szlif nie należy do najpopularniejszych na świecie – nie tylko ze względu na mało uniwersalny w zastosowaniu kształt, ale także z powodu ilości diamentu, którą traci się podczas procesu szlifowania. Tym bardziej imponuje zaprezentowany ostatnio kamień o masie 118,78 i wdzięcznej nazwie „Graff Venus”.

Znana firma jubilerska Graff Diamonds pochwaliła się nim w ubiegłym tygodniu. Ten nieskazitelny, bezbarwny diament (D) to największy na świecie kamień o tak doskonałych parametrach i szlifie w kształcie serca.

Kwalifikacja diamentu jako typ IIa oznacza, że Venus pozbawiona jest jakichkolwiek skaz i posiada największe przewodnictwo cieplne. Takie okazy to zaledwie 1-2 proc. wydobywanych na świecie diamentów. Twórcy chwalą się także doskonałą jakością szlifu i jego idealną symetrią, co w przypadku takiego kształtu jest wyjątkowo trudnym do uzyskania efektem.

Właściciel firmy, Laurence Graff, przy ocenie surowego kamienia – ważącego aż 357 karatów – wykazał się sporą intuicją, ale także wiarą w umiejętności swoich pracowników. Gdyby zdecydował się na nadanie diamentowi klasycznego szlifu na pewno zadanie byłoby znacznie łatwiejsze, ale czy efekt byłby równie zachwycający?

Odkąd w Lesotho odnaleziono surowy diament, proces analizy, poszukiwania odpowiednich technologii i samego szlifowania, zajął aż 18 miesięcy. Wkrótce przekonamy się na ile Venus zostanie wyceniona przez rynek. Po raz ostatni kamień o podobnych parametrach – ale dwukrotnie mniejszy – sprzedano za 10,9 miliona dolarów.

Tagi:

4 komentarze do “Rekordowe diamentowe serce”

  1. Kiedyś słyszałam, że większe kamienie są rzadkie, a więc ich cena wzrasta najbardziej odczuwalnie. Mowa była o 2-3 karatach. A co dopiero ponad 350?! Piękny diament.

    1. Mylisz sie kolego. Nawet sredniakow w tym biznesie bedzie stac na to serduszko nawet jesli zostanie wycenione na 30-40 mln dolarow. Tyle to handlarze diamentow ze sredniej polki zarabiaja w niecale pol roku (ich miesieczne dochody to zazwyczaj pomiedzy 1-5 mln dolarow) Nie obrazaj wiec najmozniejszych bo ci z kolei rocznie zarabiaja 10-14 nie milionow ale MILIARDOW dolarow i moga sobie kupic tyle serduszek ile zechca, choc tego typu prezentowany unikat sie raczej juz nie powtorzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.