Przejdź do treści

Słynna szwajcarska mennica na sprzedaż

Gdy mowa o złocie, myślimy – Szwajcaria. A konkretnie mowa tu o tzw. „wielkiej czwórce” producentów złotych sztabek, zlokalizowanych na niewielkim terenie w szwajcarskich Alpach.

PAMP Suisse, Metalor, Valcambi i Argor-Heraeus to marki, które doskonale znane są każdemu inwestorowi – nie tylko ze względu na długą historię, ale także wysoką jakość oferowanych produktów i naturalnie cenną akredytację London Bullion Market Association. Teraz ta ostatnia mennica ma trafić na sprzedaż.

Jej właścicielami są obecnie cztery podmioty: drugi co do wielkości bank w Niemczech – Commerzbank AG, pochodząca z Niemiec międzynarodowa korporacja Heraeus, Mennica Austriacka i zarząd Argor-Heraeus. Proces sprzedaży słynnej mennicy ma się odbyć za pośrednictwem banku HSBC.

Lista potencjalnych chętnych jest bardzo szeroka, ale w pierwszej kolejności wymienia się PAMP, który po przejęciu infrastruktury i praw do marki Argor-Heraeus mógłby stworzyć jedno z największych złotych imperiów na świecie. To wyjątkowa okazja także ze względu na lokalizację – rafinerie położone na południu kantonu Ticino dzieli zaledwie kilka kilometrów.

Innym potencjalnym kupcem może być także bank UBS, który do 1999 roku posiadał już w spółce swoje udziały.

Czytaj także:  Moneta warta 4,5 miliona dolarów SKRADZIONA!