Przejdź do treści

Słynna szwajcarska mennica na sprzedaż

Gdy mowa o złocie, myślimy – Szwajcaria. A konkretnie mowa tu o tzw. „wielkiej czwórce” producentów złotych sztabek, zlokalizowanych na niewielkim terenie w szwajcarskich Alpach.

PAMP Suisse, Metalor, Valcambi i Argor-Heraeus to marki, które doskonale znane są każdemu inwestorowi – nie tylko ze względu na długą historię, ale także wysoką jakość oferowanych produktów i naturalnie cenną akredytację London Bullion Market Association. Teraz ta ostatnia mennica ma trafić na sprzedaż.

Jej właścicielami są obecnie cztery podmioty: drugi co do wielkości bank w Niemczech – Commerzbank AG, pochodząca z Niemiec międzynarodowa korporacja Heraeus, Mennica Austriacka i zarząd Argor-Heraeus. Proces sprzedaży słynnej mennicy ma się odbyć za pośrednictwem banku HSBC.

Lista potencjalnych chętnych jest bardzo szeroka, ale w pierwszej kolejności wymienia się PAMP, który po przejęciu infrastruktury i praw do marki Argor-Heraeus mógłby stworzyć jedno z największych złotych imperiów na świecie. To wyjątkowa okazja także ze względu na lokalizację – rafinerie położone na południu kantonu Ticino dzieli zaledwie kilka kilometrów.

Innym potencjalnym kupcem może być także bank UBS, który do 1999 roku posiadał już w spółce swoje udziały.

8 komentarzy do “Słynna szwajcarska mennica na sprzedaż”

  1. „w pierwszej kolejności wymienia się PAMP, który po przejęciu infrastruktury i praw do marki Argor-Heraeus mógłby stworzyć jedno z największych złotych imperiów na świecie”

    A na czym to „imperium” miałoby bazować swoją „potęgę” ? Na posiadanej technologii rafinacji i/lub umiejętności bicia tego i owego ?

    Kto wam pisze te bzdurne artykuły zupełnie nie dbając w nich o dobór słów ? Gimnazjalista jakiś ?

  2. A od kiedy to Panie Stefanie imperia są zależne od „technologii bicia tego i owego” czy technologii rafinacji?
    Firmy przejmują inne firmy nie zawsze po to, by zyskać wiedzę – za to przejmując jednocześnie część rynku oraz, infrastrukturę, zwiększając zdolności produkcyjne tworzą „imperia” (choć osobiście nie użyłabym tego zwrotu)

  3. Zważywszy na fakt, że ponad 60% światowej produkcji złotych sztabek pochodzi ze Szwajcarii, to można śmiało powiedzieć, że Szwajcaria (choć nie ma żadnej kopalni złota) jest imperium produkcji sztabek. Wobec tego nie powinna dziwić „imperialna” terminologia użyta w artykule, w odniesieniu do największych szwajcarskich mennic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.