Przejdź do treści

Doradca Trumpa zwolenniczką standardu złota

Mówi się, że Donald Trump to seksista, ale w biznesie liczy się nie płeć, tylko wiedza i umiejętność przekucia jej w duże pieniądze. Wśród doradców amerykańskiego prezydenta-elekta znalazła się zatem m.in. Judy Shelton – ekonomistka z doktoratem w dziedzinie zarządzania biznesem i… zwolenniczka standardu złota.

W wywiadzie udzielonym portalowi Fortne.com, dr Judy Shelton wyraźnie opowiedziała się za powrotem do systemu, w którym ilość pieniądza w obiegu odpowiadała realnej wartości – zgromadzonemu przez dane państwo złotu.

Shelton, na której profesjonalne doradztwo zdecydował się prezydent-miliarder, należy do kadry zarządzającej organizacją Sound Money Project, która ma na celu naświetlanie problemów, z jakim boryka się system monetarny w obecnym kształcie, a także zachęcenie do odejścia od pustego pieniądza i oparcie go na twardej walucie, jaką jest bez wątpienia złoto.

Jak uważa Shelton, warto byłoby w tej kwestii zorganizować międzynarodową konferencję na kształt słynnej Bretton Woods z lipca 1944. Powrót do standardu złota, a raczej jego współczesnej wersji, miałby zacząć się od emisji wymienialnych na złoto obligacji.

Shelton od lat doradza Republikanom, ale zasłynęła przede wszystkim przewidzeniem upadku ZSRR na dwa lata zanim się to wydarzyło. Czy jej plan powrotu do standardu złota także ma szansę się spełnić?

Czytaj także:  Chiny i Rosja budują złotą potęgę