Przejdź do treści

10 powodów dla których warto inwestować w srebro

Oszczędzanie pieniędzy

Obecny moment w historii jest wyjątkowo korzystny, aby ulokować swoje fundusze w srebrze. Oto 10 powodów, które warto wziąć pod uwagę, planując swoje najbliższe inwestycje.

Srebro to prawdziwy pieniądz

Chociaż współczesne monety obiegowe nie zawierają już w sobie srebra, to sam kruszec, podobnie jak złoto, jest najpewniejszą formą pieniądza. W przypadku inwestowania w srebro nie ma ryzyka związanego z kontrahentem. Srebro samo w sobie stanowi namacalną wartość. Akcje lub obligacje są natomiast jedynie formą obietnicy lub zobowiązania i zawsze wiążą się z pewną dozą niepewności.

Za srebrem stoi historia

Zgodnie z ustaleniami historyków to srebro, a nie złoto, było najczęściej używane do produkcji monet. Od wieków srebro samo w sobie stanowi realny pieniądz i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Srebro daje niezależność

Jak wiele ze swoich inwestycji jesteś w stanie zobaczyć i wziąć do ręki? We współczesnym świecie niemal wszystko staje się swego rodzaju internetową umową. Wirtualna rzeczywistość niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, takich jak hakerskie ataki czy cyberprzestępczość. Poza tym nowe technologie nie są niezawodne. Wręcz przeciwnie: każda awaria techniczna czy wstrzymanie dostaw energii ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo Twoich pieniędzy. Srebro natomiast posiadasz realnie i niezależnie od sytuacji na świecie czy innych ludzi.

Srebro jest relatywnie tanie

Co byś powiedział na ofertę kupna cennego kruszcu za 1/70 ceny złota? I to nie byle jakiego kruszcu. Kruszcu, który zabezpieczyłby Cię na wypadek nagłych problemów finansowych, a jednocześnie stanowił długoletnią inwestycję. Jeśli jesteś zainteresowany, to znaczy, że powinieneś ulokować swoje pieniądze właśnie w srebrze.

Srebro jest praktyczne

Srebro nie tylko kosztuje mniej niż złoto, ale jest też łatwiejsze do odsprzedania. Jeśli w przyszłości będziesz chciał szybko uzyskać dostęp do niedużej kwoty np. nieprzekraczającej 1 tys. zł, to najlepszym i najprostszym rozwiązaniem będzie sprzedaż sztabki srebra. Nabycie uncji złota wymaga od kupującego znacznie wyższej sumy, w związku z tym sprzedanie sztabki złota zajmie Ci znacznie więcej czasu, niż sprzedanie sztabki srebra.

Ceny srebra idą w górę szybciej niż ceny złota

Rynek srebra jest o wiele mniejszy od rynku złota. Z tego powodu jest również bardziej elastyczny i każdy przepływ pieniędzy może mieć duży wpływ na ceny kruszcu. Posiadacze srebra powinni się zatem spodziewać, że w razie wzrostu cen metali szlachetnych, cena srebra podniesie się w większym stopniu niż cena złota.

Państwowe rezerwy srebra stale się zmniejszają

Niegdyś rządy zwykły gromadzić duże aktywa w srebrze, jednakże obecnie sytuacja ta uległa gwałtownej zmianie. Tendencja spadkowa w tym obszarze utrzymuje się już od 1996 roku. Jedyne państwa, które w dalszym ciągu stawiają na rezerwy srebra to USA, Indie i Meksyk. Głównym powodem nowej polityki rządów jest zaprzestanie produkcji srebrnych monet obiegowych. Z drugiej strony srebro jest na coraz większą skalę używane w przemyśle. Można się więc spodziewać, że w przyszłości będzie ono wyjątkowo chętnie kupowanym kruszcem.

Zużycie srebra w przemyśle stale wzrasta

Możesz wierzyć lub nie, ale każdego dnia używasz przynajmniej kilku przedmiotów zawierających w swoim składzie srebro. Kruszec ten jest używany w niemal każdej gałęzi przemysłu, w tym przy produkcji komputerów, telefonów komórkowych, sprzętu medycznego, baterii czy paneli słonecznych. Dzieje się tak, ponieważ srebro to metal, który najlepiej przewodzi prąd, ciepło i najbardziej odbija światło. Współczesne życie nie istniałoby bez srebra i możesz być pewny, że popyt na nie ciągle będzie wzrastał.

Wydobycie srebra spada

Cena srebra osiągnęła swój szczyt w 2011 roku. Potem w ciągu kolejnych 5 lat obniżyła się aż o 72,1%. Ten drastyczny spadek niemal doprowadził kopalnie srebra do upadku. W rezultacie zaniedbano rozwój górnictwa oraz poszukiwania nowych złóż. Tymczasem w ostatnich latach przemysł zaczął generować coraz większe zapotrzebowanie na ten kruszec i w przyszłości jego podaż może być znacznie mniejsza niż popyt. Ten obrót sytuacji na pewno wpłynie na znaczny wzrost cen kruszcu.

Rośnie zapotrzebowanie na srebrną biżuterię

Statystyki pochodzące z dwóch najludniejszych krajów świata jasno wskazują na gwałtowny wzrost popytu na srebrne dobra luksusowe. Nie od dziś wiadomo, że kultury Chin i Indii są mocno związane z tym kruszcem. Wraz z przyrostem liczby ludności oraz rozwojem gospodarczym tych krajów, nastąpił także diametralny skok w zapotrzebowaniu na srebro. Uważa się, że ta tendencja będzie się utrzymywać.

Czytaj także: Srebro bez VAT

13 komentarzy do “10 powodów dla których warto inwestować w srebro”

  1. Nikt nie powie Ci, ile można zarobić, bo to wróżenie z fusów. Możesz sprawdzić, jak zmieniała się cena w latach poprzednich.

  2. za 10 lat sreberko zacznie błyszczeć, a wtedy będzie darcie szat i rwanie włosów z głowy.
   wycieczka z granice to koszt około 5tys dla 2 osób = to jest około 70 uncji srebra.
   za 5 lat srebro potroi swą wartość.
   No ale Polak jak to Polak woli się bawić
   pozdrawiam

  3. Inwestowanie w srebro nie ma sensu .Na srebro jest VAT 23 % .Zakładając ,że kupimy srebro 5% powyżej spot i sprzedamy 5% ponizej spot mamy od razu 33 % w plecy .Pewnie,że jak wzrośnie trzy krotnie to zarobimy ,ale to pobożne życzenie a nie realia .Może lepiej jednak pojechać na wycieczkę .Tego już nikt nie zabierze.

   1. Zawsze mozna kupic na allegro czy na olx monety – smieci – ktorych wartosc to obecna wartosc srebra na gieldzie , naprzyklad monety z okresu miedzywojennego , xxx prl itd

   2. W Estonii nie ma Vat na srebro…. Tak samo z poza unii (np. Ukraina) można kupić bez „unijnego” Vat-u i legalną ilość przywieźć sobie do odmu. Takie gadanie jest dla babek co w skarpete skladaja – a jak ktoś ma smykalke to kupi bez vat i bez wielkich kosztów podróży.
    Jak już bardzo bedzie chciał ktoś „podliczyć” że wycieczka do np. Estonii to duży koszt to informuję, iż firma kurierska może w twoim imieniu odebrać od sprzedawcy. Koszt przesyłki do wielu wielu kg = 30€.
    Pozdrawiam

  4. To jest moim zdaniem dosyć przewidywalny instrument inwestycyjny i dlatego warto. Oczywiście ma to sens, jeśli macie doświadczenie, wiedzę, konkrtene umiejętności. Nie ma co ukrywać, że rynek pozwala wejść w przeróżne tematy, siedzę rónież w złocie. Inwestuję we wszystko w XTB, w jednym systemie. Mam gwarantowany stop loss. Ile odczekać z wyłożeniem kasy? Kilka miesięcy, a przynajmniej uważam, że taki okres jest racjonalny.

  5. Działam z surowcami, ale dzielę portfel pomiędzy różne – srebro, ropę, złoto. W XTB mam gwarantowany stop loss. Nie wiem, czy to kwestia doświadczenia, a może może wyczucia, ale wydaje mi się, że surowce ze wszystkich płynnych tematów inwestycyjnych są najbardziej przewidywalne. A jakie są wasze odczucia co do tego tematu? Podobne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.