Przejdź do treści

Nowe fakty w sprawie złotej monety Big Maple Leaf!

Wszyscy zastanawiają się, jak to możliwe, że zaawansowany technologicznie system bezpieczeństwa nie zapobiegł zniknięciu tak olbrzymiego eksponatu, jakim jest złota moneta Big Maple Leaf. Tymczasem nowe informacje ujawnione przez policję wskazują, że złodzieje tak naprawdę nie zrobili nic nadzwyczajnego. Stare, tradycyjne metody okazały się zaskakująco skuteczne. 

Muzeum Bodego mieści się na tzw. Wyspie Muzeów, czyli Spreeinsel – wyspie leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina. Oprócz Muzeum Bodego znajdują się tam między innymi Muzeum Pergamońskie czy Galeria Narodowa. Wszystkie budynki tworzą razem jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata.

Okradzione muzeum zajmuje północną część wyspy. Jego kształt przypomina trójkąt, którego dwie ściany są otoczone przez rzekę, a trzecia sąsiaduje z torami. Na tych właśnie torach śledczy znaleźli drabinę, za pomocą której sprawcy dostali się do środka sali, w której przechowywano Big Maple Leaf. Jak to zrobili?

Złodzieje zwyczajnie weszli po drabinie, następnie włamali się przez okno, wyciągnęli przez nie ciężką monetę i powoli opuścili ją na tory. Dalej za pomocą taczki przetransportowali zdobycz do czekającego już na nich samochodu. Zdaje się, że na ostatnim etapie operacji moneta spadła im na ziemię ze znacznej wysokości, bo na torach pozostał widoczny ślad po uderzeniu.

Mercedes, który posłużył im do ucieczki został później znaleziony na pobliskim parkingu podziemnym. W środku znajdowały się lina, drabina i taczka, czyli wszystko, czego rabusie potrzebowali do kradzieży złotej monety wartej blisko 4,5 miliona dolarów.

Śledczy uważają, że odnalezienie Big Maple Leaf jest właściwie niemożliwe. Ze względu na spory rozgłos wokół sprawy, moneta zostanie zapewne jak najszybciej przetopiona i dosłownie rozproszy się na czarnym rynku.

Od 2010 roku eksponat stanowił własność niemieckiego biznesmena, który udzielił Muzeum Bodego pożyczki. Całe szczęście instytucja jest ubezpieczona od strat.

Czytaj także:  Cisza Przed Burzą: Analiza Rynku Złota