Przejdź do treści

Po co Bondowi 50 Suwerenów?

Nawet James Bond, najsłynniejszy agent w historii kina, zdawał sobie sprawę z potęgi prawdziwego pieniądza — złota. Dlaczego wybrał akurat brytyjskie Suwereny?

Jedyna taka moneta

Brytyjski Suweren to najstarsza moneta bulionowa na świecie. Po raz pierwszy wybito ją w 1489 roku. Od tamtej pory Suweren jest symbolem siły i niezależności Imperium Brytyjskiego. Na rewersie od wieków znajduje się ten sam wizerunek — Św. Jerzy w walce ze smokiem.

Suweren na czas wojny

Żadna inna złota moneta nie posiada tak dużej płynności. Dzięki temu Suweren odegrał niezwykłą rolę w kluczowych historycznych wydarzeniach i uratował tysiące ludzi w najróżniejszych okolicznościach.

W 1916 roku angielscy piloci dostawali przed akcją po kilka Suwerenów. Ich liczba zależała od poziomu niebezpieczeństwa operacji. Podczas II wojny światowej brytyjskie monety stały się częścią wyposażenia również amerykańskich lotników.

W Macedonii tuż przed wejściem hitlerowców zapobiegliwi przemysłowcy lokowali cały swój majątek w Suwerenach. Monety ukrywano we framugach drzwi czy pod podłogą. Po wojnie, gdy grecka waluta zupełnie straciła na wartości, wszyscy, którym udało się zachować chociaż trochę gotówki i tak zostali z niczym. Suwereny natomiast dalej stanowiły fortunę.

Ratunek dla szpiega

Wydarzenia z czasów wojny zainspirowały Iana Fleminga — autora powieści o agencie 007. W filmie Pozdrowienia z Rosji wśród gadżetów, które Bond Otrzymał od Q — naukowca pracującego dla brytyjskiego wywiadu, znalazły się właśnie słynne Suwereny.

We wnętrzu podręcznej walizki szpiega ukryto specjalny pasek. Z każdej jego strony umieszczono po 25 brytyjskich monet.

Dlaczego Suweren to najlepsze zabezpieczenie tajnych operacji?

Bita w słynnej Mennicy Królewskiej moneta jest praktycznie niezniszczalna. Wytwarzana z 22-karatowego szczerego złota z domieszką miedzi — zachowuje wysoką odporność na zarysowania i uszkodzenia. W przeciwieństwie do papierowych pieniędzy nie może się ani spalić, ani przemoknąć.

Czytaj także:  Rosja będzie musiała sprzedać złoto?

Respektowana w każdym kraju i w każdej sytuacji politycznej — stanowi idealny środek perswazji w razie schwytania przez wrogie siły. Łatwo ją spieniężyć i wymienić na jedzenie czy ubrania.

Ekwipunek żołnierza

Współcześnie zarówno brytyjska, jak i amerykańska armia włączyła Suwereny w pakiet ratunkowy dla swoich najlepszych żołnierzy. Złote monety do dziś stanowią najtrwalszą i najlepszą siłę przetargową w sytuacjach kryzysowych