Przejdź do treści

Ile byłyby dziś warte srebrniki Judasza?

Dlaczego Judasz wydał Jezusa? Czy zrobił to dla pieniędzy? Niestety nie jesteśmy w stanie cofnąć się w czasie i odkryć prawdziwych intencji Judasza Iskarioty. Możemy za to oszacować, ile zdrajca zarobił na swoim niecnym uczynku i zastanowić się, czy ta suma rzeczywiście mogła stanowić wystarczającą pokusę, aby dokonać najsłynniejszej zdrady w historii.

Chciwy z natury?

Z Biblii dowiadujemy się, że Judasz już wcześniej odznaczał się niebywałą chciwością. Pełniąc funkcję kogoś w rodzaju skarbnika, który sprawował pieczę nad finansami Jezusa i jego uczniów, miał dopuszczać się licznych oszustw i żałować innym apostołom każdego grosza. Według Ewangelii oburzenie wywołał w nim widok Marii z Betanii namaszczającej Jezusowi stopy drogocennym olejkiem, który przecież można było z zyskiem sprzedać.

Czytaj także: GetBack – oszustwo czy biznesowy niewypał?

Gdy Jezus przybył do Jerozolimy, Judasz sam udał się do arcykapłanów, aby zaoferować swoje usługi. Kapłani zaproponowali mu kwotę 30 srebrników, na którą bez wahania przystał.

Symboliczna suma

Zapłata, którą otrzymał Judasz nie jest przypadkowa. Suma 30 srebrników pojawia w Starym Testamencie — i to aż 2 razy. Po pierwsze 30 srebrników stanowiło odszkodowanie za zabicie niewolnika i było wypłacane przez zabójcę jego właścicielowi.

Po drugie w Księdze Zachariasza zawarte jest proroctwo, w którym przewidziano, że właśnie tyle otrzyma obłudnik za zdradę Mesjasza.

30 srebrników dzisiaj

Ponieważ w Biblii nie ma jednoznacznej informacji, o jakie monety chodzi, oszacowanie ich dzisiejszej wartości rynkowej zależy od systemu, jaki przyjmiemy. Według jednej z teorii biblijne srebrniki odnoszą się do rzymskich denarów, czyli oficjalnej waluty w Cesarstwie Rzymskim. Żydzi jako naród podbity nie posiadali własnego systemu monetarnego, można więc założyć, że posługiwali się pieniędzmi swojego najeźdźcy.

Ile zatem dzisiaj byłyby warte judaszowe srebrniki?

Roczny żołd rzymskiego żołnierza wynosił około 225 denarów za rok. Roczny żołd żołnierza walczącego dla współczesnego światowego mocarstwa, czyli np. USA, wynosi 25 tys. dolarów rocznie. Porównując ze sobą te dwie kwoty, możemy założyć, że Judasz dostał od faryzeuszów około 3300 dolarów. Zestawiając dodatkowo ówczesną siłę nabywczą denara, która była o blisko 80% większa od dzisiejszej siły nabywczej dolara, można uściślić, że 30 srebrników byłoby równowartością około 6000 dolarów.

Czytaj także:  Dlaczego Rządowe Monety Są Tak Ważne?

Czy taka suma była rzeczywiście aż tak kusząca, aby zaślepić chciwego Judasza? A może to wcale nie pieniądze odegrały główną rolę w tamtych wydarzeniach?