Przejdź do treści

Srebro najdroższe od 6 tygodni! Co dalej?

W ubiegłym tygodniu na fali rosnących cen srebra rozgorzała dyskusja na temat dalszych losów tego kruszcu. Michael Noonan, jeden z ważniejszych ekspertów rynku metali szlachetnych, podkreślał, że trzeba jeszcze poczekać, aby przekonać się, czy “dół” z przełomu 2015 i 2016 roku był ostatnim przed przewidywanym trendem wzrostowym. Niedługo potem ceny srebra gwałtownie spadły, by w ostatnich dniach wznieść do najwyższego poziomu od 6 tygodni. Co zdaniem ekspertów będzie działo się dalej?

Nowa polityka – wyższe ceny srebra

Mimo wspomnianego “dołka” ceny srebra w ciągu ostatnich 10 dni wzrosły już o 2,3%. Eksperci są zgodni — ten wynik jest efektem ostatnich wydarzeń na scenie polityki międzynarodowej. Najbardziej niespodziewany wzrost wywołało zbombardowanie przez Amerykanów syryjskiej bazy lotniczej. Piątkowy atak doprowadził do natychmiastowego skoku wartości złota, srebra i ropy naftowej. To jednak dopiero początek długofalowych skutków decyzji Trumpa.

Trump zmienił zdanie

Atak na Syrię wywołał niemałe zaskoczenie nawet w środowisku krajów NATO. Jeszcze kilka tygodni temu Trump zdecydowanie dystansował się od konfliktu w Syrii. Nowy prezydent był nawet krytykowany za swoją domniemaną prorosyjskość. Nagła zmiana strategii USA jest odpowiedzią na użycie broni chemicznej, o które podejrzewa się władze w Damaszku.

Jakie będą rezultaty nowej polityki USA? Zdania ekspertów są podzielone. Jedni straszą możliwością wybuchu III wojny światowej, drudzy do sprawy podchodzą z nieco większym spokojem i negują możliwość dalszej eskalacji konfliktu. Jedno jest pewne — nowa sytuacja już zaczyna odbijać się na nastrojach społecznych, które mają bezpośredni wpływ na rynek metali szlachetnych.

Psychologia rynku

W Wielkiej Brytanii mówi się, że zakupy najlepiej robić podczas strajku. Jest w tym dużo prawdy. Historia już nie raz pokazała, że zawsze po ogłoszeniu protestów robotniczych ceny akcji natychmiast spadają. Natomiast wraz z końcem rozruchów sytuacja na rynku wraca do normalności.

Czytaj także:  Ostatni Dzwonek Na Okazyjne Zakupy?

Odwrotnie jest w przypadku metali szlachetnych — ceny kruszców rosną właśnie podczas kryzysu. Dlatego zakupy najlepiej robić w samych jego początkach, a potem spokojnie obserwować rozwój tendencji wzrostowej.

Najsilniej na tego typu wahania reaguje srebro. Dzieje się tak, ponieważ jego rynek jest mniejszy od rynku złota i wskutek tego bardziej elastyczny. Należy się zatem spodziewać, że w najbliższym czasie wzrosty wartości srebra znacznie przebiją wzrosty wartości złota.

Strategia inwestowania w srebro

Podatność cen srebra na zmiany stawia inwestorów w dwuznacznej sytuacji. Z jednej strony duże spadki i wzrosty dają szansę wysokiego zysku. Srebro może być zatem w obecnych — bardzo niepewnych — czasach wyjątkowo intratną inwestycją

Z drugiej strony niestabilny rynek wymaga uważnej obserwacji i utrudnia wysuwanie długoterminowych prognoz. Jaką strategię doradzają eksperci?

W obliczu zmienności — najlepiej postępować konsekwentnie. Rozsądna strategia to długoterminowa strategia. Inwestorzy powinni kupować srebro regularnie przez dłuższy okres czasu, a w między czasie bacznie obserwować wahania na rynku i na bieżąco korzystać ze stwarzanych przez nie możliwości.

Obecna sytuacja na świecie sprzyja cenom srebra, a przewidywania większości specjalistów są wyjątkowo optymistyczne. Można się spodziewać, że już niedługo wartość kruszcu przekroczy 19 dolarów za uncję. Warto zatem zastanowić się nad dodaniem srebra do swojego portfela inwestycyjnego, ale powinna być to decyzja na dłuższy okres czasu.