Przejdź do treści

Bankowy spisek przeciwko cenom złota

Ronan Manly — uznany ekspert rynku złota, publikujący na blogu bullionstar.com — ujawnił niedawno dokument Banku Anglii zawierający treść tajnych rozmów, które banki centralne prowadziły między sobą w 1979 roku. Tematem dyskusji było utworzenie tzw. drugiego Gold Pool, przy pomocy którego zamierzano manipulować cenami złota.

Pierwszy Gold Pool powstał w 1961 roku, gdy 8 banków centralnych połączyło swoje rezerwy, aby utrzymać dotychczasowy standard złota, który obowiązywał w ramach podupadającego systemu monetarnego Bretton Woods.

Zgodnie z międzynarodowym porozumieniem Bretton Woods, USA było zobowiązane do wymiany na żądanie posiadanych przez sygnatariuszy dolarów na złoto według stałego kursu — 1 oz za 35 dolarów. Jednak z czasem ilość banknotów w obiegu przestała mieć swoje odzwierciedlenie w posiadanym przez USA złocie. Nierozsądna polityka monetarna ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych — Lyndona Johnsona (1963 – 1969), który w celu po sfinansowania nowych programów socjalnych, prowadził regularny dodruk pieniędzy — uniemożliwiła potencjalną realizację wcześniejszych ustaleń.

Z powagi sytuacji zdano sobie sprawę dopiero w momencie, gdy Francja pod wodzą gen. de Gaulle’a postanowiła opuścić Gold Pool i zażądała od Ameryki wymiany francuskich rezerw dolarowych na fizyczne złoto. Po burzliwych negocjacjach gen. de Gaulle osiągnął swój cel i francuski okręt wojenny sprowadził należące się Francuzom złoto do Europy.

W 1971 roku USA całkowicie zlikwidowały możliwość wymiany dolarów na złoto w ramach systemu Bretton Woods. Zanim jednak do tego doszło Gold Pool przez prawie 10 lat starało się na siłę podtrzymać obowiązujące status quo. W tym celu dokonywano licznych manipulacji handlowych, a opinii publicznej uparcie wmawiano, że każdy dolar ma swoje pokrycie w amerykańskim złocie.

Okazuje się, że w 1979 roku banki centralne dalej obawiały się wpływu złota na kursy walut oraz ogólne ceny towarów i w związku z tym dyskutowały o utworzeniu tzw. drugiego Gold Pool. W opublikowanym dokumencie znajdują się szczegółowe informacje na temat tajnych planów złamania psychologii rynku i zatrzymania dalszego wzrostu cen złota. Opisana strategia przewidywała regularną manipulację przepływami na rynku.

Czytaj także:  100 gramów złota w każdym ogródku?!

W razie dużego wzrostu cen banki centralne miały zamiar wyprzedawać swoje rezerwy. Natomiast w sytuacji nadmiernego spadku wartości złota zamierzały z powrotem je kupować.

To rozwiązanie nie wystarczało jednak USA. Ówczesny prezes Fedu postulował, aby wszystkie banki centralne biorące udział w porozumieniu od razu pozbyły się ok. 10% zgromadzonego złota, a resztę stopniowo wypuszczały na wolny rynek. Dzięki temu doszłoby do wzmocnienia amerykańskiej waluty i osłabienia notowań żółtego kruszcu.

Ujawnione informacje skłaniają do refleksji nad współczesną polityką banków centralnych. Czy dalej traktują złoto jako zagrożenie dla swojej “władzy nad światem”? Co dziś robią, aby zapobiec funkcjonowaniu złota jako rezerwowej waluty na wolnym rynku?