Przejdź do treści

Najgorszy tydzień Trumpa — najlepszy tydzień złota

W ubiegłym tygodniu rynki zawrzały. Trump zapewne nie spodziewał się, że zwolnienie szefa FBI — Jamesa Comeya — na nowo ożywi podejrzenia o jego kontakty z rosyjskim wywiadem. W niedzielę ustawodawcy USA wezwali Trumpa, aby upublicznił taśmy z rozmowami, podczas których miał namawiać Comeya, aby ten wyciszył aferę związaną z dymisją byłego prezydenckiego doradcy ds. bezpieczeństwa — Michaela T. Flynna. To był jednak dopiero początek problemów prezydenta, a tym samym wstęp do zysków na rynku złota.

Najgorszy tydzień Trumpa — najlepszy tydzień złota

W poniedziałek złoto zdołało utrzymać zyski z poprzedniego tygodnia. Sesja otworzyła się na kwocie 1228 dolarów za uncję. Dzienna stopa zwrotu wyniosła ok. 3 dolary, czyli 0,25%. Tło dla podwyżek na rynku złota stanowiły kolejne spadki w notowaniach amerykańskiej waluty. Media obiegła informacja o słabszym niż się spodziewano wzroście miesięcznej sprzedaży detalicznej w USA, który wyniósł jedynie 0,4%. Oprócz tego Korea Północna ogłosiła sukces swoich niedzielnych testów rakietowych pocisków średniego i dalekiego zasięgu.

We wtorek pojawiły się kolejne dane świadczące o spowolnieniu amerykańskiej gospodarki. Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku poinformował o majowym spadku indeksu Empire State Manufacturing Activity, który opisuje ogólną kondycję biznesu w stanie Nowy Jork. W obliczu pogarszających się prognoz ekonomicznych oraz konsekwentnego spadku wartości dolara, maleją szanse na to, że Fed w czerwcu zrezygnuje z polityki niskich stóp procentowych.

Środa przyniosła niespodziewany zwrot wydarzeń i w efekcie — wyprzedaż akcji oraz gwałtowną podwyżkę cen złota do poziomu najwyższego od 2 tygodni. Dzienna stopa zwrotu wyniosła ok. 25 dolarów, czyli ponad 3%. Szósta z kolei sesja zakończona wzrostem zamknęła się na kwocie ok. 1262 dolarów za uncję złota. Powodem nagłego skoku była bez wątpienia decyzja Departamentu Sprawiedliwości USA o wszczęciu śledztwa w sprawie udziału Trumpa w wyciszeniu afery związanej z odejściem Flynna. Przedmiotem dochodzenia mają być ponadto rzekome kontakty prezydenta z rosyjskim wywiadem w czasie kampanii prezydenckiej.

W czwartek indeks dolara spadł do najniższego poziomu od listopada. Tymczasem nastroje na rynku złota się nieco się uspokoiły i doszło do korekty o ok. 15 dolarów, czyli ponad 1%. Dzień zamknął się na kwocie ok. 1247 dolarów za uncję złota.

W piątek złoto wróciło na tory wzrostu. Sesja zamknęła się na kwocie 1255 dolarów za uncję złota. Podwyżka w skali dnia wyniosła ponad 8 dolarów, czyli ok. 0,6%.

Wydaje się, że Trump ma za sobą, jak dotychczas, najtrudniejszy tydzień z całej swojej prezydentury. Z kolei rynek złota odnotował zyski największe od 5 tygodni. W ciągu 5 dni stopa zwrotu osiągnęła poziom ponad 2%.

5 komentarzy do “Najgorszy tydzień Trumpa — najlepszy tydzień złota”

  1. Biorąc pod uwagę tylko ubiegły tydzień, który był niezwykle dynamiczny na amerykańskiej arenie politycznej, nietrudno nie przyznać racji inwestorom lokującym swój kapitał w złoto co do zasadności ich decyzji. Ubiegłotygodniowa stopa zwrotu osiągnęła imponujący poziom, czego nie można powiedzieć chociażby o lokatach bankowych. Nie da się ukryć, że złoto nie pozostaje obojętne wobec bieżących wydarzeń zarówno politycznych, jak i gospodarczych.

  2. Nie od dziś wiadomo, że wydarzenia polityczne mają wpływ na rynek złota, a Panu Prezydentowi Trumpowi, źle nie życzę, ale lubię widzieć jak wzrasta wartość mojej bulionowej kolekcji

  3. W ubiegłym tygodniu złoto wróciło na tory wzrostu i stopa zwrotu osiągnęła imponujący wzrost co nie zostało przeoczone przez inwestorów.

  4. Czesław ma dużo racji, kurs naszej złotówki względem dolara, robi robotę na naszym podwórku, obawiam się, że długo to jednak nie potrwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.