Przejdź do treści

Najgorszy tydzień Trumpa — najlepszy tydzień złota

W ubiegłym tygodniu rynki zawrzały. Trump zapewne nie spodziewał się, że zwolnienie szefa FBI — Jamesa Comeya — na nowo ożywi podejrzenia o jego kontakty z rosyjskim wywiadem. W niedzielę ustawodawcy USA wezwali Trumpa, aby upublicznił taśmy z rozmowami, podczas których miał namawiać Comeya, aby ten wyciszył aferę związaną z dymisją byłego prezydenckiego doradcy ds. bezpieczeństwa — Michaela T. Flynna. To był jednak dopiero początek problemów prezydenta, a tym samym wstęp do zysków na rynku złota.

Najgorszy tydzień Trumpa — najlepszy tydzień złota

W poniedziałek złoto zdołało utrzymać zyski z poprzedniego tygodnia. Sesja otworzyła się na kwocie 1228 dolarów za uncję. Dzienna stopa zwrotu wyniosła ok. 3 dolary, czyli 0,25%. Tło dla podwyżek na rynku złota stanowiły kolejne spadki w notowaniach amerykańskiej waluty. Media obiegła informacja o słabszym niż się spodziewano wzroście miesięcznej sprzedaży detalicznej w USA, który wyniósł jedynie 0,4%. Oprócz tego Korea Północna ogłosiła sukces swoich niedzielnych testów rakietowych pocisków średniego i dalekiego zasięgu.

We wtorek pojawiły się kolejne dane świadczące o spowolnieniu amerykańskiej gospodarki. Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku poinformował o majowym spadku indeksu Empire State Manufacturing Activity, który opisuje ogólną kondycję biznesu w stanie Nowy Jork. W obliczu pogarszających się prognoz ekonomicznych oraz konsekwentnego spadku wartości dolara, maleją szanse na to, że Fed w czerwcu zrezygnuje z polityki niskich stóp procentowych.

Środa przyniosła niespodziewany zwrot wydarzeń i w efekcie — wyprzedaż akcji oraz gwałtowną podwyżkę cen złota do poziomu najwyższego od 2 tygodni. Dzienna stopa zwrotu wyniosła ok. 25 dolarów, czyli ponad 3%. Szósta z kolei sesja zakończona wzrostem zamknęła się na kwocie ok. 1262 dolarów za uncję złota. Powodem nagłego skoku była bez wątpienia decyzja Departamentu Sprawiedliwości USA o wszczęciu śledztwa w sprawie udziału Trumpa w wyciszeniu afery związanej z odejściem Flynna. Przedmiotem dochodzenia mają być ponadto rzekome kontakty prezydenta z rosyjskim wywiadem w czasie kampanii prezydenckiej.

Czytaj także:  Amerykańskie Numizmaty Biją Rekordy!

W czwartek indeks dolara spadł do najniższego poziomu od listopada. Tymczasem nastroje na rynku złota się nieco się uspokoiły i doszło do korekty o ok. 15 dolarów, czyli ponad 1%. Dzień zamknął się na kwocie ok. 1247 dolarów za uncję złota.

W piątek złoto wróciło na tory wzrostu. Sesja zamknęła się na kwocie 1255 dolarów za uncję złota. Podwyżka w skali dnia wyniosła ponad 8 dolarów, czyli ok. 0,6%.

Wydaje się, że Trump ma za sobą, jak dotychczas, najtrudniejszy tydzień z całej swojej prezydentury. Z kolei rynek złota odnotował zyski największe od 5 tygodni. W ciągu 5 dni stopa zwrotu osiągnęła poziom ponad 2%.