Przejdź do treści

Prognozy rynku srebra: jak inwestować?

W ostatnim czasie rynek srebra znajdował się silną presją sprzedaży. Od połowy kwietnia kolejne korekty wzmacniały tendencję spadkową. W ostatnich dniach doszło jednak do przełomu. Od 19 maja ceny srebra wzrosły już o ponad 5% i wczoraj — w szczytowym momencie — osiągnęły poziom najwyższy od 3 tygodni.

Opóźniona reakcja

Inwestujący w srebro od pewnego czasu narzekali na brak reakcji rynku srebra na słabnącego dolara i zamieszanie polityczne w Białym Domu. Każda kolejna korekta skłaniała coraz większe rzesze sfrustrowanych inwestorów do pozbywania się swoich zasobów.

W ostatnich dniach wielu ekspertów zaczęło zwracać uwagę na bezsensowność tego typu zachowań. David Smith, podczas audycji na serwisie internetowym moneymetals.com, zauważył, że od dawna nie mieliśmy okazji zaobserwować aż tylu zjawisk wskazujących na silne fundamenty rynku metali szlachetnych. Smith jest przekonany, że srebro jest obowiązkowym składnikiem każdego portfela inwestycyjnego.

Według proponowanej przez niego strategii, korekty należy traktować jako tymczasowe wahania, a tym samym okazję do dokonania zakupów po niższych cenach. Oczywiście Smith nie doradza sprzedaży wszystkich swoich aktywów w celu ulokowania ich w srebrze. Optymalna ilość posiadanego kruszcu powinna stanowić od 10% do 20% całości zainwestowanych środków.

Srebro bulionowe ma wzięcie

Zgodnie z zalecaną przez Smitha strategią działają dwa potężne holdingi finansowe — JP Morgan i SLV, które od połowy kwietnia intensywnie skupują srebro bulionowe. Eksperci, którzy obserwują to zjawisko, nie ukrywają zaskoczenia, mimo że takie zachowanie jest przecież jak najbardziej rozsądne.

Nie wydaje się, aby tak potężne grupy finansowe były skłonne do szybkiego zamykania swoich pozycji. Raczej będą czekać aż ceny srebra wzrosną w naprawdę znaczący sposób. W tej sytuacji prowadzone przez nie działania są zdecydowanie korzystne dla kruszcu.

Dobry rok dla srebra?

Mimo ostatniego okresu korekt, rok 2017 jest wyjątkowo zyskowny dla posiadaczy srebra. Pierwszy kwartał był najbardziej udanym od 2011 roku. W ciągu ostatnich 5 miesięcy ceny wzrosły o ok. 9%.

Średnia cena uncji srebra w ubiegłym roku wynosiła 17,14 dolarów, czyli o 28% więcej w stosunku do roku 2007, kiedy uncja srebra kosztowała przeciętnie 13,38 dolarów. GFMS (Gold Fields Mineral Services), agencja zajmująca się badaniem rynków metali szlachetnych, ocenia, że cena srebra w tym roku będzie kształtować się w okolicy 18,70 dolarów za uncję.

W skali ostatnich 10 lat podwyżki na rynku srebra wyniosły ok. 32%.

8 komentarzy do “Prognozy rynku srebra: jak inwestować?”

  1. Niestety, tez jestem zrozpaczona, nakupiłam AG dwa lata temu i….czekam, ale wierzę, że ten niedoceniony „skarb” wkońcu pokaże swoje prawdziwe oblicze ;)

  2. Ceny srebra wzrosły w tym roku znacznie, ale niezależnie od tego co mówią , ze jest obowiązkowym składnikiem każdego portfela inwestycyjnego są tacy co kochają srebro niezależnie od jego zmieniającej się pozycji cenowej i inwestują.

  3. ,,srebro jest obowiązkowym składnikiem każdego portfela inwestycyjnego” – dobrze powiedziane, inwestycja w różne aktywa tzw dywersyfikacja portfela zmniejsza ryzyko inwestycyjne.

  4. Srebro od dawna jest niedocenianym metalem szlachetnym, ale pesymiści, którzy do tej pory nie brali pod uwagę inwestycji w srebro, muszą przyznać, że prognozy w przeciągu ostatniej dekady są optymistyczne. Chociaż wiadomo, że inwestorzy czekają na tzw. „bum” na srebro, który miejmy nadzieję nastąpi w niedalekiej przyszłości.

  5. Po latach spadków średniej ceny srebra,metal nareszcie zanotował wzrost. Można zatem uznać, że bessa dobiegła końca, co przemawiałoby za dobrym momentem do inwestowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.