Przejdź do treści

Prognozy rynku srebra: jak inwestować?

W ostatnim czasie rynek srebra znajdował się silną presją sprzedaży. Od połowy kwietnia kolejne korekty wzmacniały tendencję spadkową. W ostatnich dniach doszło jednak do przełomu. Od 19 maja ceny srebra wzrosły już o ponad 5% i wczoraj — w szczytowym momencie — osiągnęły poziom najwyższy od 3 tygodni.

Opóźniona reakcja

Inwestujący w srebro od pewnego czasu narzekali na brak reakcji rynku srebra na słabnącego dolara i zamieszanie polityczne w Białym Domu. Każda kolejna korekta skłaniała coraz większe rzesze sfrustrowanych inwestorów do pozbywania się swoich zasobów.

W ostatnich dniach wielu ekspertów zaczęło zwracać uwagę na bezsensowność tego typu zachowań. David Smith, podczas audycji na serwisie internetowym moneymetals.com, zauważył, że od dawna nie mieliśmy okazji zaobserwować aż tylu zjawisk wskazujących na silne fundamenty rynku metali szlachetnych. Smith jest przekonany, że srebro jest obowiązkowym składnikiem każdego portfela inwestycyjnego.

Według proponowanej przez niego strategii, korekty należy traktować jako tymczasowe wahania, a tym samym okazję do dokonania zakupów po niższych cenach. Oczywiście Smith nie doradza sprzedaży wszystkich swoich aktywów w celu ulokowania ich w srebrze. Optymalna ilość posiadanego kruszcu powinna stanowić od 10% do 20% całości zainwestowanych środków.

Srebro bulionowe ma wzięcie

Zgodnie z zalecaną przez Smitha strategią działają dwa potężne holdingi finansowe — JP Morgan i SLV, które od połowy kwietnia intensywnie skupują srebro bulionowe. Eksperci, którzy obserwują to zjawisko, nie ukrywają zaskoczenia, mimo że takie zachowanie jest przecież jak najbardziej rozsądne.

Nie wydaje się, aby tak potężne grupy finansowe były skłonne do szybkiego zamykania swoich pozycji. Raczej będą czekać aż ceny srebra wzrosną w naprawdę znaczący sposób. W tej sytuacji prowadzone przez nie działania są zdecydowanie korzystne dla kruszcu.

Dobry rok dla srebra?

Mimo ostatniego okresu korekt, rok 2017 jest wyjątkowo zyskowny dla posiadaczy srebra. Pierwszy kwartał był najbardziej udanym od 2011 roku. W ciągu ostatnich 5 miesięcy ceny wzrosły o ok. 9%.

Czytaj także:  Fed zmienia zasady gry. Złoto poniżej 1300 dol. za uncję

Średnia cena uncji srebra w ubiegłym roku wynosiła 17,14 dolarów, czyli o 28% więcej w stosunku do roku 2007, kiedy uncja srebra kosztowała przeciętnie 13,38 dolarów. GFMS (Gold Fields Mineral Services), agencja zajmująca się badaniem rynków metali szlachetnych, ocenia, że cena srebra w tym roku będzie kształtować się w okolicy 18,70 dolarów za uncję.

W skali ostatnich 10 lat podwyżki na rynku srebra wyniosły ok. 32%.