Przejdź do treści

Unikatowy Double Eagle sprzedany za 517 tys. dolarów!

Pod koniec kwietnia w USA odbyła się licytacja jednej z najdroższych monet bulionowych świata — Double Eagle. Anonimowy nabywca zapłacił zawrotną sumę 517 tysięcy dolarów. Unikatowy egzemplarz stanowił dar dla kościoła w stanie Indiana.

Double Eagle to oficjalna złota moneta Stanów Zjednoczonych i prawdziwy skarb na rynku numizmatyki. Nazwa monety wzięła się od jej nominału — 20 dolarów — który w mowie potocznej określano jako double eagle, czyli dwa orły. Po raz pierwszy została wybita w 1849 roku, na fali amerykańskiej gorączki złota. Wycofano ją w 1933 roku na skutek podpisania przez prezydenta Roosevelta rozporządzenia wykonawczego nr 6102, które zabraniało obywatelom USA gromadzenia złota.

Wylicytowany egzemplarz jest jednym z 30 wyemitowanych w 1866 roku. Do dzisiaj zachowało się tylko 10 z nich. Moneta została wybita zgodnie z drugim projektem, w którym na awersie umieszczono motto In God We Trust. W 1907, zgodnie z życzeniem prezydenta Roosevelta, do obiegu wszedł zupełnie nowy projekt o głębokim reliefie, który opracował amerykański rzeźbiarz Augustus Saint-Gaudens.

Moneta została ofiarowana kościołowi w Valparaiso przez anonimową wdowę w podeszłym wieku. Double Eagle stanowiła spadek po jej mężu, który kupił ją w 1993 roku. 4 lata temu dom kobiety został okradziony, ale cenna moneta jakimś cudem nie trafiła w ręce złodziei.

W związku z przedłużającymi się problemami finansowymi kościoła, które uniemożliwiały budowę nowej świątyni, wdowa postanowiła wspomóc miejscowego pastora “cudownie uratowaną” przed kradzieżą pamiątką po mężu.

Moneta została sprzedana 27 kwietnia na aukcji publicznej przeprowadzonej przez pochodzący z Texasu słynny dom aukcyjny Heritage Auctions. Cena wywoławcza wynosiła 300 tysięcy dolarów. Jeszcze przed rozpoczęciem aukcji kościół otrzymał zadatek w wysokości 150 tysięcy dolarów, aby w terminie wnieść przynajmniej część zapłaty dla firmy budowlanej. Po odjęciu wszystkich opłat z wylicytowanych 517 tysięcy, na konto kościoła trafi 418 tysięcy dolarów.

Czytaj także:  Marc Faber: Rząd Może Czyhać Na Złoto Amerykanów