Przejdź do treści

10 faktów, których nie wiedziałeś o diamentach

Diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety. Co jeszcze warto wiedzieć? Oto 10 najciekawszych faktów o diamentach:

1. Pierwsze diamenty zostały odkryte w Indiach i Brazylii.

2. Starożytni Rzymianie i Grecy wierzyli, że diamenty to łzy bogów.

3. Słowo diament pochodzi od greckiego słowa adamas, które oznacza niepokonany lub niezniszczalny. W kontekście właściwości fizycznych diamentów to określenie wydaje się jak najbardziej odpowiednie. Diamenty mają bowiem rekordowo wysoką temperaturę topnienia i odporność na chemikalia oraz są najtwardszymi minerałami na Ziemi.

4. Diament może zostać zarysowany tylko przez inny diament.

5. Światowe zasoby diamentów są ograniczone i z każdym rokiem znacznie się zmniejszają.

6. Czystość diamentu wynika z faktu, że on w 100% zbudowany z węgla, podczas gdy skład innych kamieni szlachetnych jest bardzo skomplikowany.

7. Największym diamentem znalezionym na świecie jest Cullinan z Południowej Afryki. Jego waga wynosi 621,2 g. Liczba karatów to 3106.

8. Diamenty wykrystalizowały z magmy się setki milionów lat temu. Do strefy przypowierzchniowej trafiły w wyniku erupcji wulkanicznych.

9. Dzięki diamentom, każde dziecko w Botswanie ma do 13 roku życia dostęp do darmowej edukacji.

10. W miejscach wydobycia diamentów mają prawo żyć dzikie zwierzęta.

8 komentarzy do “10 faktów, których nie wiedziałeś o diamentach”

  1. „Największym diamentem znalezionym na świecie jest Cullinan z Południowej Afryki. Jego waga wynosi prawie 10 kg. Liczba karatów to 3106” – pierwsze słyszę o 10 kg diamencie. Z tego co mi wiadomo ten kamień ważył 621,2 g (w ramach przypomnienia 1 ct = 0,2 g).

  2. Odnośnie punktu 9, wszystko fajnie z tą darmową edukacją, tylko nikt nie mówi jak tutejsi górnicy się zaharowują i że co 3 mieszkaniec tego państwa jest zakażony wirusem HIV.

  3. Diamenty powstały setki tysięcy lat temu w wyniku erupcji wulkanicznych. Czy przypadkiem nie ma tu blędu? A moze setki milionów? A w wyniku erupcji one sie wydostają, a nie tworzą…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.