Przejdź do treści

Fed zadecydował — gwałtowna reakcja rynku złota

Ubiegły tydzień na rynku złota obfitował w znaczne wahania, dla których tło stanowiły przede wszystkim wydarzenia ze świata amerykańskiej gospodarki. Szczególnie wiele emocji przyniosła środa, czyli dzień ujawnienia decyzji Fedu w sprawie podniesienia stóp procentowych.

Fed zadecydował — gwałtowna reakcja rynku złota

Poprzedni tydzień na rynku złota rozpoczął się spokojnie. Ceny zastygły w oczekiwaniu na spotkanie szefów Fedu. We wtorek, czyli pierwszego dnia narad Fedu, doszło do chwilowej korekty, za sprawą której cena kruszcu spadła do poziomu najniższego od 2 czerwca. Po południu złoto ponownie się wzmocniło i ostatecznie sesja przyniosła minimalny zysk na poziomie ok. 0,01%. Dzień zamknął się na kwocie ok. 1266 dolarów za uncję.

W środę — do godzin popołudniowych — ceny złota utrzymywały się w okolicach 1267 dolarów za uncję. Wsparcie dla kruszcu stanowiło ujawnienie danych na temat największego od 16 miesięcy spadku obrotów w handlu detalicznym w USA (-0,3%).

Ok. godziny 15:00 nastąpił gwałtowny skok cen złota do ok. 1280 dolarów za uncję. Jednak niedługo po ujawnieniu informacji o — drugim w tym roku — podniesieniu stóp procentowych, doszło do korekty o ponad 20 dolarów. Ostatecznie sesja zakończyła się na kwocie ok. 1261 dolarów.

Decyzją Fedu stopy procentowe w USA wzrosną o 0,25% i będą utrzymywać się w przedziale 1,00% – 1,25%. Przewodnicząca Rezerwy — Janet Yellen — poinformowała ponadto, że poziom zatrudnienia jest obecnie bliski maksimum. Jej zdaniem inflacja w najbliższych latach będzie stabilizować się w okolicach 2%.

Informacje ujawnione przez Yellen wpłynęły na umocnienie się indeksu dolara — wzrost o ok.0,5% — a tym samym pogłębienie się strat na rynku złota. Wysoki kurs amerykańskiej waluty podnosi ceny kruszcu dla zagranicznych inwestorów. Ponadto wyższe stopy procentowe zwiększają koszt alternatywny inwestycji w złoto.

Czytaj także:  Właściwości złota

Czwartek przyniósł dalsze umacnianie się indeksu dolara. Mimo chwilowej zapaści — ostatecznie wartość amerykańskiej waluty wzrosła w skali dnia o 0,23%. Tymczasem na rynku złota sesja zamknęła się stratą na poziomie ok. 0,51%, Dzień zakończył się na kwocie ok. 1255 dolarów za uncję.

W piątek rano ceny złota spadły do poziomu najniższego od 3 tygodni. Ostatecznie doszło jednak do wzmocnienia i dzień zakończył się jedynie minimalną stratą na poziomie ok. 0,03%. Tydzień zamknął się na kwocie prawie 1255 dolarów za uncję złota. Stopa zwrotu w skali 5 dni wyniosła -1,03%.