Przejdź do treści

Koniec bankowych skrytek? Nadchodzi era złota i skarbców wartych miliony

Od pewnego czasu coraz bardziej wzmacnia się trend inwestowania w złoto, które stanowi najlepsze zabezpieczenie na tzw. niepewne czasy. Współczesnym inwestorom nie wystarczają już jednak domowe sejfy czy bankowe skrytki. Rynek generuje popyt — świat biznesu odpowiada podażą.

Inwestycje w skarbce

W ciągu ostatnich 12 miesięcy użytkownicy BullionVault.com — największej internetowej platformy wymiany metali szlachetnych — dokonali transakcji opiewających na 3 tony złota. Tym samym zasoby skarbców firmy — w których część użytkowników przechowuje złoto — wzrosły do prawie 38 ton. Założona w Londynie firma posiada wiele magazynów za granicą, w tym w Zurychu, Nowym Jorku, Singapurze i Toronto.

CoinInvest — wielki europejski dealer złota — jest obecnie w trakcie negocjacji w sprawie budowy skarbca o powierzchni 100 metrów kwadratowych, który mógłby pomieścić kruszce o wartości ponad 100 mln euro. Olbrzymi sejf ma ważyć ponad 82 tony, z czego 1,5 tony przypada na same drzwi.

Niedawno w brytyjskich mediach pojawiły się informacje o 2 kolejnych firmach, które w najbliższym czasie zamierzają zbudować w Europie nowoczesne skarbce. Według planów miałby one pomieścić złoto o wartości ponad 112 milionów dolarów, jednocześnie oferując klientom stałe ceny za przechowywanie.

Trend na niepewne czasy

Złoto i inne kosztowności są w czasie kryzysów politycznych i ekonomicznych o wiele bezpieczniejszym sposobem lokowania kapitału niż produkty emitowane przez instytucje finansowe, takie jak banki czy domy maklerskie.

Sharp Pixley to jedna z większych brytyjskich firm, które od lat zajmują się złotem, w tym także jego przechowywaniem. Skarbiec firmy znajduje się w odległości zaledwie kilku minut spacerem od Pałacu Buckingham. Ross Norman, prezes Sharp Pixley, uważa, że kluczową przyczyną popularności tego typu usług jest strach przed inflacją, która — w ciągu kilku lat a nawet miesięcy — jest w stanie zniweczyć oszczędności całego życia.

Dlaczego klienci stawiają na profesjonalne skarbce?

W bezpiecznym inwestowaniu liczy się nie tylko to, co kupujesz, ale także, gdzie to przechowujesz

— podkreśla Norman.

12 komentarzy do “Koniec bankowych skrytek? Nadchodzi era złota i skarbców wartych miliony”

 1. Niby Norman ma rację, lecz w niepewnych czasach w których nam przyszło żyć, ja swoje zgromadzone złoto wolę trzymać „w garści”.

 2. Bardzo się ciesze, że powstają kolejne skarbce, sama od kilku lat całe swoje oszczędności lokuję bezpiecznie w skarbu IAP, rewelacyjny pomysł, miałam jeszcze szczęście korzystać z usług skrytek w banku, lecz niestety banki od tego odchodzą ;( to dobrze, że są firmy dbające o nasze dobro…lepiej zapłacić i spać spokojnie ;)

 3. Coś w tym jest :) Chociaż oferta przetrzymywania złota w skarbcu wydaje się być rozsądna,ale niemniej brak możliwości stałego nadzoru nad swoim depozytem daje jedynie pozorny komfort. Ja osobiście także jestem zwolenniczką trzymania swoich oszczędności w „garści”.

 4. Skrytki, skarbce ok.., ale ja wolę przechowywać swoje oszczędności „pod ręką”, tak, żeby w każdym momencie mieć do nich dostęp. No, ale nie mówimy tu o milionach czy kilogramach złota :)

 5. Bardzo ciekawa propozycja, ale tak jak moi poprzednicy jestem zwolenniczką trzymania swoich oszczędności w „garści”. Im mniej osób/instytucji wie o moich zasobach, tym lepiej dla mojej przyszłości.

 6. Ciekawa, lecz nieopłacalna propozycja ponieważ, trzymanie swoich oszczędności w „obcym” skarbcu słono kosztuje.
  Inwestorzy w złoto musieliby dłużej czekać na zyski z zakupionego kruszcu.

  1. Daro, to zależy co kto rozumie pod słowem „słono”… ale faktycznie popyt na skrytki bankowe rośnie i sama takiej szukam, macie jakieś info o wolnej skrzynce w okolicach Katowic ?

 7. Daro, to zależy co kto rozumie pod słowem „słono”…ale fakt, że popyt na skrytki bankowe rośnie i sama takiej szukam:) może macie jakieś info o wolnej skrytce w okolicach Katowic ?

 8. Daro, to zależy co kto rozumie pod słowem „słono”… ale faktycznie popyta na skrytki bankowe rośnie i sama takiej szukam, macie jakieś info o wolnej skrzynce w okolicach Katowic ?

 9. Z tego co widzę to raczej coininvest.com sprzedaje tylko złote monety i sztabki, więc ten skarbiec będzie służyć jako magazyn bardziej niż do przechowywania złota klientom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.