Przejdź do treści

Koniec bankowych skrytek? Nadchodzi era złota i skarbców wartych miliony

Od pewnego czasu coraz bardziej wzmacnia się trend inwestowania w złoto, które stanowi najlepsze zabezpieczenie na tzw. niepewne czasy. Współczesnym inwestorom nie wystarczają już jednak domowe sejfy czy bankowe skrytki. Rynek generuje popyt — świat biznesu odpowiada podażą.

Inwestycje w skarbce

W ciągu ostatnich 12 miesięcy użytkownicy BullionVault.com — największej internetowej platformy wymiany metali szlachetnych — dokonali transakcji opiewających na 3 tony złota. Tym samym zasoby skarbców firmy — w których część użytkowników przechowuje złoto — wzrosły do prawie 38 ton. Założona w Londynie firma posiada wiele magazynów za granicą, w tym w Zurychu, Nowym Jorku, Singapurze i Toronto.

CoinInvest — wielki europejski dealer złota — jest obecnie w trakcie negocjacji w sprawie budowy skarbca o powierzchni 100 metrów kwadratowych, który mógłby pomieścić kruszce o wartości ponad 100 mln euro. Olbrzymi sejf ma ważyć ponad 82 tony, z czego 1,5 tony przypada na same drzwi.

Niedawno w brytyjskich mediach pojawiły się informacje o 2 kolejnych firmach, które w najbliższym czasie zamierzają zbudować w Europie nowoczesne skarbce. Według planów miałby one pomieścić złoto o wartości ponad 112 milionów dolarów, jednocześnie oferując klientom stałe ceny za przechowywanie.

Trend na niepewne czasy

Złoto i inne kosztowności są w czasie kryzysów politycznych i ekonomicznych o wiele bezpieczniejszym sposobem lokowania kapitału niż produkty emitowane przez instytucje finansowe, takie jak banki czy domy maklerskie.

Sharp Pixley to jedna z większych brytyjskich firm, które od lat zajmują się złotem, w tym także jego przechowywaniem. Skarbiec firmy znajduje się w odległości zaledwie kilku minut spacerem od Pałacu Buckingham. Ross Norman, prezes Sharp Pixley, uważa, że kluczową przyczyną popularności tego typu usług jest strach przed inflacją, która — w ciągu kilku lat a nawet miesięcy — jest w stanie zniweczyć oszczędności całego życia.

Czytaj także:  Ile Złota Powinno Być w Twoim Portfelu?

Dlaczego klienci stawiają na profesjonalne skarbce?

W bezpiecznym inwestowaniu liczy się nie tylko to, co kupujesz, ale także, gdzie to przechowujesz

— podkreśla Norman.