Przejdź do treści

Początek negocjacji w sprawie Brexitu — złoto się umacnia

Początek ubiegłego tygodnia na rynku złota mógł poważnie zaniepokoić niektórych inwestorów. Decyzja Fedu o podniesieniu stóp procentowych przyczyniła się do wzmocnienia dolara, a tym samym korekt na rynku złota. Druga połowa tygodnia przyniosła jednak stabilizację. Nie należy zapominać, że polityka Fedu jest tylko jednym z ogniw mających wpływ na rynek złota. Po raz kolejny wsparciem dla kruszcu okazał się tzw. czynnik strachu.

Początek negocjacji w sprawie Brexitu — złoto się umacnia

Tydzień rozpoczął się na kwocie ok. 1254 dolarów za uncję. W ciągu dnia doszło do znacznej korekty, na którą dominujący wpływ miał skok indeksu dolara z 72,05 do 72,50 punktów indeksowych. W rezultacie cena złota w skali dnia obniżyła się o ponad 21 dolarów, czyli ok. 1,6%. Tło dla poniedziałkowych wahań stanowiły oficjalne wypowiedzi urzędników Fedu, zgodnie z którymi w tym roku dojdzie do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych, a w 2018 roku planowane są kolejne 3 podwyżki.

Wtorek otworzył się na kwocie ok. 1244 dolarów za uncję. W ciągu dnia powtórzył się scenariusz z poprzedniej sesji — indeks dolara kontynuował wzrosty, a rynek złota odnotował kolejne korekty. Ok. godziny 16:00 cena żółtego kruszcu obniżyła się do poziomu najniższego od 5 tygodni (ok. 1241). Wsparcie dla amerykańskiej waluty stanowiły natomiast komentarze ze strony przedstawicieli różnych instytucji USA, którzy nie ukrywali poparcia dla decyzji Fedu w sprawie podwyższenia stóp procentowych. Jednym z nich był szef bostońskiego oddziału Fedu, Eric Rosengren, który wyraził opinię, że dotychczasowa polityka utrzymywania niskich stóp procentowych — zarówno w USA, jak i w Europie — wygenerowała zagrożenie dla stabilności systemów finansowych.

W środę doszło do odbicia i po raz pierwszy od 3 sesji ceny złota ustabilizowały się. Stało się tak za sprawą osłabienia indeksu dolara (-0,33%). Stopa zwrotu w skali dnia wyniosła +0,32% (+4 dol.), a sesja zamknęła się na kwocie prawie 1248 dolarów za uncję.

Czwartek przyniósł kolejne wzrosty. Stopa zwrotu w skali dnia wyniosła +0,23% (+2,9 dol.). Sesja zamknęła się na poziomie prawie 1251 dolarów za uncję.

Podporą dla złota stał się postępujący spadek notowań dolara, a także gwałtowna obniżka cen ropy naftowej. Ponadto istotną rolę odegrał czynnik strachu. W poniedziałek ruszyły negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Obawy o ich przebieg zwiększyły popyt na żółty kruszec uważany za tzw. bezpieczną przystań dla inwestorów.

W piątek ceny złota osiągnęły swój tygodniowy szczyt na poziomie blisko 1259 dolarów za uncję. Ostatecznie tydzień zamknął się na kwocie prawie 1256 dolarów. Stopa zwrotu w skali dnia wyniosła +0,42%, a w skali 5 dni +0,1%.

2 komentarze do “Początek negocjacji w sprawie Brexitu — złoto się umacnia”

  1. Brexit aktualnie stał się piętą achillesową Wielkiej Brytanii, ponieważ warunki stawiane rząd brytyjski są nie do przyjęcia dla Wspólnoty Europejskiej. Tu rodzi się konflikt interesów, co działa niewątpliwie pozytywnie dla notowań cen złota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.