Przejdź do treści

Decyzja Fedu wciąż niepewna. Złoto najdroższe od 6 tygodni!

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem rozczarowania fiaskiem szczytu G7, który nie przyniósł oczekiwanego porozumienia między Donaldem Trumpem i pozostałymi uczestnikami spotkania. Oprócz tego uwaga inwestorów była skoncentrowana na majowych raportach na temat gospodarki USA, które będą mieć wpływ na decyzję szefów Fedu w sprawie podniesienia stóp procentowych.

Decyzja ws. stóp procentowych w USA wciąż niepewna. Złoto najdroższe od 6 tygodni!

Pierwsza sesja ubiegłego tygodnia przebiegła dosyć pomyślnie. Złoto zdołało utrzymać swoje piątkowe zyski. Warto przypomnieć, że w piątek kurs kruszcu osiągnął najwyższy poziom od miesiąca. Ostatecznie w poniedziałek doszło do minimalnej korekty o -0,04% i dzień zamknął się na kwocie ok. 1267 dolarów za uncję złota

Wsparcie dla poniedziałkowych notowań stanowił polityczny niepokój wywołany brakiem porozumienia na szczycie G7. Prezydent USA nie przyjął kompromisowych rozwiązań w sprawach takich jak migracja, handel czy nawet pomoc głodującym. Na podjęcie decyzji ws. pakietu klimatycznego dał sobie jeszcze kilka dni. Włoskie media nazwały szczyt spotkaniem — 1 kontra 6-ściu.

Ponadto w poniedziałek Korea Północna wyrzuciła już 9-ty w tym roku pocisk balistyczny, tym razem o małym zasięgu. Działania totalitarnych władz zdają się wymuszać na USA oraz Chinach (dotychczasowym sojuszniku Korei) rozwijanie własnych programów rakietowych.

We wtorek w USA opublikowano raport na temat spadku inflacji z 2,4% do 2,2% oraz najwyższego od 4 miesięcy wzrostu krajowego popytu. Wobec tych danych zwiększyły się szanse na to, że Fed wkrótce podniesie stopy procentowe. W rezultacie wtorkowa sesja przyniosła korektę o prawie 5 dolarów (-0,36%) i dzień zamknął się na kwocie ok. 1262 dolarów za uncję złota.

Środowa sesja zaowocowała wzmocnieniem na rynku złota. Kruszec odrobił wtorkowe straty. Stopa zwrotu w skali dnia wyniosła 0,49%, czyli ponad 6 dolarów. Sesja zamknęła się na kwocie prawie 1269 dolarów za uncję. Zyski złota były związane ze spadkiem indeksu dolara (-0,53%).

Czytaj także:  Złota maska Darth Vadera na sprzedaż!

W czwartek światło dzienne ujrzał kolejny raport na temat gospodarki USA — tym razem dotyczący rozwoju sektora prywatnego. Okazało się, że prywatni pracodawcy przyczynili się do stworzenia większej ilości nowych miejsc pracy niż się spodziewano. Pozytywne wiadomości doprowadziły do umocnienia dolara, a tym samym osłabiły rynek złota. Nadzieje na podniesienie przez Fed stóp procentowych ponownie wzrosły.

Tydzień dla inwestorów zakończył się sporą dawką emocji. Piątkowa stopa zwrotu wyniosła ponad 13 dolarów, czyli ok. 1%. W efekcie ceny złota osiągnęły najwyższy poziom od 6 tygodni. Do tak dużej podwyżki przyczyniły się najbardziej wyczekiwane informacje o gospodarce USA, czyli dane na temat majowego wzrostu ogólnego zatrudnienia. Ujawnione statystyki wskazały na słabszy niż oczekiwano rozwój sektora zatrudnienia w USA. Raport ponownie zmniejszył szanse na czerwcową podwyżkę stóp procentowych.

Mimo znacznych wahań wynikających z niejednoznacznych raportów gospodarczych w USA, ubiegły tydzień na rynku złota można uznać za udany. Stopa zwrotu w skali 5 dni wyniosła ok. 0,86%, a cena kruszcu w szczytowym momencie osiągnęła poziom ok. 1279 dolarów za uncję. Ostatnia sesja zamknęła się na kwocie 1278 dolarów za uncję.