Przejdź do treści

Tanzania kontra producenci złota — zakaz eksportu to początek wojny?

Tanzania kontra producenci złota — zakaz eksportu to początek wojny? Kanadyjska korporacja Barrick Gold — największy producenta złota bulionowego na świecie — poinformowała, że nawet 6% przewidywanego na ten rok wydobycia może zostać zablokowane w wyniku zakazu eksportu kopalin, który niedawno wprowadzono w Tanzanii.

Mająca swoją siedzibę w Toronto — firma Barrick Gold posiada aż 63,9% udziałów w spółce wydobywczej Acacia Mining, będącej największym producentem złota w Tanzanii oraz jedną z najważniejszych spółek tego typu w całej Afryce. Efektem zakazu może być poważna rewizja planów biznesowych obu jednostek.

W ubiegłą środę afrykańską opinię publiczną obiegły informacje, według których Acacia zatajała dane o znacznej części wydobywanego przez siebie kruszcu, dzięki czemu unikała płacenia podatków.

W wyniku kontroli przeprowadzonej w największym mieście portowym Tanzanii — Dar es Salaam — prezydencka komisja stwierdziła, że ​​ilość złota zawartego w przygotowanych do eksportu kopalinach była w rzeczywistości 10-krotnie większa od tej, którą firma deklarowała w oficjalnych dokumentach. W tej sytuacji władze postanowiły podtrzymać wprowadzony w marcu zakaz wywozu kopalin.

To nie koniec konsekwencji — prezydent John Magufuli zdymisjonował ministra górnictwa oraz zamknął zarząd agencji kontroli minerałów, który sprawował nadzór nad krajowym eksportem.

W piątek firma podważyła ustalenia komisji, twierdząc, że gdyby były poprawne Acacia — byłaby 3. co do wielkości światowym wydobywcą złota i produkowałaby więcej złota z tylko 3 kopalni niż firmy takie jak AngloGold Ashanti z 19 kopalni, Goldcorp z 11 kopalni i Kinross Gold z 9 kopalni.

Acacia to znaczący członek kanadyjskiej sieci producentów. Według szacunków, jej tegoroczne wydobycie złota miało się wahać w granicach od 545 tys. do 575 tys. uncji złota.

Czytaj także:  Oto Największe Zagrożenia Nadchodzących Lat!