Przejdź do treści

Tona złota ze starych iPhone’ów? Apple mistrzem recyklingu

Apple wyprzedza inne firmy nie tylko we wprowadzaniu na rynek nowych technologii, ale także w ponownym wykorzystywaniu produktów, które już dawno wyszły z użytku. Kilka lat temu korporacja znalazła sposób na ponowne pozyskiwanie dużych sum gotówki z wyprodukowanych przez siebie urządzeń.

Bezkonkurencyjne złoto

Złoto doskonale przewodzi prąd i jest odporne na korozję. Dzięki tym właściwościom często stosuje się je w produkcji elektroniki użytkowej. Co więcej — złoto właściwie nie ma sobie równych. Srebro jest dobrym przewodnikiem, ale łatwo ulega korozji. Miedź przewodzi prąd, a w dodatku jest tania, ale spowalniając ruch elektronów, obniża moc obliczeniową urządzeń.

Recykling — klucz do sukcesu

W 2014 roku inżynierom Apple udało się odzyskać ponad tonę czystego złota z recyklingu starych, niepotrzebnych iPhone’ów, iPadów i Maców. Wartość pozyskanego kruszcu przekroczyła 40 mln dolarów.

Oprócz tego odzyskano także ok. 10 mln kg stali, 6 mln kg plastiku, 6 mln kg szkła, 3 mln kg aluminium, 1,4 mln kg miedzi oraz 3 tys. kg srebra.

Według analiz przeprowadzonych przez Apple, w wyniku recyklingu z 40 mln kg tzw. e-odpadów można uzyskać ok. 27 mln kg materiałów nadających się do ponownego wykorzystania. Korporacja stawia głównie na złoto, które jest z nich wszystkich najdroższe.

Roboty w służbie ekologii

W ostatnich latach Apple regularnie rozbudowuje swoje programy recyklingu. Najbardziej rozpoznawalny z nich to Apple Renew, który umożliwia klientom recykling wszystkich urządzeń firmy Apple w sklepach Apple Store.

W 2016 roku firma wprowadziła na rynek 2 eksperymentalne roboty o nazwie Liam. Roboty są w stanie zdemontować 1,2 mln telefonów rocznie, sortując wszystkie części zgodnie z zasadami recyklingu. W ciągu zaledwie 11 sekund robot rozkłada iPhone`a na 8 różnych części. Jeden z prototypów znajduje się w Kalifornii a drugi w Holandii.

Apple podkreśla, że wielokrotne wykorzystywanie tych samych materiałów pozwala na znaczne ograniczenie wydobycia nowych kopalin, a tym samym zmniejsza szkody wyrządzane środowisku naturalnemu.

Czytaj także:  Czemu Kanada pozbywa się złota?