Apple wyprzedza inne firmy nie tylko we wprowadzaniu na rynek nowych technologii, ale także w ponownym wykorzystywaniu produktów, które już dawno wyszły z użytku. Kilka lat temu korporacja znalazła sposób na ponowne pozyskiwanie dużych sum gotówki z wyprodukowanych przez siebie urządzeń.
Bezkonkurencyjne złoto
Złoto doskonale przewodzi prąd i jest odporne na korozję. Dzięki tym właściwościom często stosuje się je w produkcji elektroniki użytkowej. Co więcej — złoto właściwie nie ma sobie równych. Srebro jest dobrym przewodnikiem, ale łatwo ulega korozji. Miedź przewodzi prąd, a w dodatku jest tania, ale spowalniając ruch elektronów, obniża moc obliczeniową urządzeń.
Recykling — klucz do sukcesu
W 2014 roku inżynierom Apple udało się odzyskać ponad tonę czystego złota z recyklingu starych, niepotrzebnych iPhone’ów, iPadów i Maców. Wartość pozyskanego kruszcu przekroczyła 40 mln dolarów.
Oprócz tego odzyskano także ok. 10 mln kg stali, 6 mln kg plastiku, 6 mln kg szkła, 3 mln kg aluminium, 1,4 mln kg miedzi oraz 3 tys. kg srebra.
Według analiz przeprowadzonych przez Apple, w wyniku recyklingu z 40 mln kg tzw. e-odpadów można uzyskać ok. 27 mln kg materiałów nadających się do ponownego wykorzystania. Korporacja stawia głównie na złoto, które jest z nich wszystkich najdroższe.
Roboty w służbie ekologii
W ostatnich latach Apple regularnie rozbudowuje swoje programy recyklingu. Najbardziej rozpoznawalny z nich to Apple Renew, który umożliwia klientom recykling wszystkich urządzeń firmy Apple w sklepach Apple Store.
W 2016 roku firma wprowadziła na rynek 2 eksperymentalne roboty o nazwie Liam. Roboty są w stanie zdemontować 1,2 mln telefonów rocznie, sortując wszystkie części zgodnie z zasadami recyklingu. W ciągu zaledwie 11 sekund robot rozkłada iPhone`a na 8 różnych części. Jeden z prototypów znajduje się w Kalifornii a drugi w Holandii.
Apple podkreśla, że wielokrotne wykorzystywanie tych samych materiałów pozwala na znaczne ograniczenie wydobycia nowych kopalin, a tym samym zmniejsza szkody wyrządzane środowisku naturalnemu.
Przy obecnych cenach kruszcu, koszt wyprodukowania 1 oz przewyższa często nakłady jakie musi ponieść kopalnia. W takiej sytuacji ciekawym źródłem złota jest rynek wtórny, w którym złoto z wielu różnych źródeł trafia do ponownej rafinacji. I tu przykładem jest recykling telefonów komórkowych czy komputerów, częściej wyrobów stomatologicznych i jubilerskich.
Dobrze kombinują ;-)
Bardzo dobre podejście . Inne firmy powinny brać z Apple przykład.
Hmmm chyba znalazłem pierwszą rzecz, która mi się naprawdę w korporacji Apple podoba ;)
To się nazywa marketing :)
Przy okazji jak bardzo im to obniża koszta produkcji nowych produktów
Zrównoważona polityka Apple to dobry patent nie tylko na dobry PR, ale przy okazji na obniżenie kosztów produkcji nowych produktów. Dodatkowo klienci mają przeświadczenie, że uczestniczą w szeroko zakrojonej akcji poszanowania środowiska. Także wszystkie strony są usatysfakcjonowane :)