Przejdź do treści

Bitcoin vs. złoto — co je łączy, a co różni?

Wielu ekspertów zwraca uwagę na podobieństwa łączące najpopularniejszą kryptowalutę i złoto. Czy rzeczywiście bitcoin i złoto mają wiele wspólnego? Oto małe porównanie:

Decentralizacja i niezależność

Podstawową zaletą waluty bitcoin jest jej niezależność. Wartość bitcoinów opiera się na tzw. blockchain, czyli zdecentralizowanej bazie danych przechowywanych na urządzeniach wszystkich użytkowników systemu. To na podstawie zawartych tam informacji potwierdzana jest autentyczność bitmonet, co umożliwia realizację transakcji. Z kolei każda kolejna transakcja rozbudowuje wspomnianą bazę danych.

Bitcoin — tak jak złoto — funkcjonuje na własnych zasadach, dzięki czemu jest niezależny od banków centralnych i rządów państw oraz sytuacji na rynkach innych aktywów.

Ograniczone zasoby

Algorytm, na bazie którego działa technologia bitcoin, umożliwia wejście do obiegu określonej liczby monet — 21 mln. Każdy bitcoin to wygenerowany przez system kod, który można “wydobyć”, czyli uzyskać po udostępnieniu odpowiedniej mocy obliczeniowej swojego urządzenia. Nikt z zewnątrz nie może wygenerować nowych kodów, dlatego zasoby bitcoinów są ograniczone i ulegną wyczerpaniu. Co więcej — im mniej bitcoinów zostało, tym trudniejsze i kosztowniejsze staje się ich “wydobycie”, bo każdy kolejny kod jest bardziej skomplikowany od poprzedniego.

Bitcoiny i złoto można tylko wydobywać. Aby je pozyskać trzeba zainwestować czas i pieniądze. Bank ich nie dodrukuje, rząd nie zdewaluuje.

Kryptowartość

Kryptowaluta to dalej waluta, czyli umowny — a w tym wypadku całkowicie wirtualny — środek wymiany wartości, który jednak sam w sobie jej nie posiada. Tymczasem wartość złota opiera się na jego fizyczności. Do jego istnienia nie jest potrzebna zaawansowana technologia ani dostęp do internetu. Wręcz przeciwnie — żółty kruszec utrzymuje swoją wartość wbrew technologii. Złoto znajduje się zatem po drugiej stronie barykady i dlatego stanowi najlepsze zabezpieczenie na współczesne kryzysy. Gdy wszystko inne runie, złoto dalej będzie złotem.

Czytaj także:  Fed zmienia zasady gry. Złoto poniżej 1300 dol. za uncję

Bitcoin jest eksperymentem, który może przynieść szybki zysk, ale jednocześnie generuje spore ryzyko. Złoto to prawdziwy pieniądz i bezpieczny sposób na dywersyfikację portfela.