Przejdź do treści

Co czyni złoto dobrą inwestycją? 7 aktualnych powodów

Podczas gdy rynki finansowe zaliczają kolejne wahania, a dolar spadł do najniższego poziomu od roku — złoto od 3 tygodni pnie się ku górze. Czemu jego ceny mają szansę dalej rosnąć?

1. Od początku roku ceny złota wzrosły o niemal 10% (ok. +108 USD). Tymczasem inne aktywa zaliczyły spadek lub minimalne wzrosty. Wall Street Journal na bieżąco udostępnia publikuje listę notowań najważniejszych produktów, z których największą stopą zwrotu może zawsze poszczycić się żółty kruszec.

Commodities & Futures – Markets Data Center – WSJ.com, 26/27.07.17
**S&P 500 – indeks 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ.
*CRB Index – indeks cen 19 towarów z amerykańskiego rynku kontraktów terminowych futures.

2. Na korzyść złota wskazują również długoterminowe stopy wzrostu. Od początku nowego stulecia złoto wzrosło o 348% (+980 USD) a indeks S&P 500 o 68%.

3. Od 2016 r. popyt na złoto w Indiach nieustannie rośnie. W I półroczu 2017 r. Indie importowały aż 521 t złota. To więcej niż w ciągu całego 2016 r., kiedy sprowadzono 510 t.

4. Stałym wsparciem dla cen złota jest skomplikowana sytuacja geopolityczna. W ostatnim półroczu na nowo odżyło napięcie na linii Stany Zjednoczone – Korea Północna. W Dzień Niepodległości USA totalitarna republika “pochwaliła się” sukcesem testu międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), który może przenosić dużą i ciężką głowicę nuklearną, a tym samym ma szansę poważnie zagrozić wschodniemu wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Z kolei wczoraj amerykański senat uchwalił ustawę wprowadzającą nowe sankcje wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej. Jej projekt został już przesłany prezydentowi do podpisania.

5. Odkąd Donald Trump zasiadł na fotelu prezydenckim w USA, Biały Dom aż wrze od kolejnych afer. Najgłośniejsza z nich dotyczyła rzekomych kontaktów Trumpa z rosyjskim wywiadem podczas jego kampanii prezydenckiej. Prezydent ma też spore problemy z realizacją swoich obietnic wyborczych. W poniedziałek senat już po raz drugi odrzucił ustawę o nowym systemie opieki zdrowotnej, który miałby zastąpić Obamacare. Tym razem zaważyły 2 głosy.

Czytaj także:  Kolejne Dowody Na Spisek Największych Banków!

6. Coraz słabszy dolar – w poniedziałek indeks amerykańskiej waluty spadł do najniższego poziomu od 13 miesięcy. Anemiczny wzrost gospodarczy USA oraz aktualna polityka Fedu nie wskazują na to, aby ta sytuacja miała się w najbliższym czasie zmienić.

7. W tym tygodniu Fed podjął decyzje o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej w przedziale 1,00-1,25%. Tym samym spadła atrakcyjność obligacji, co w naturalnie skłania inwestorów do kupowania złota. Ponadto Rezerwa zapowiedziała, że „relatywnie niedługo” rozpocznie redukcję portfela aktywów (sprzedaż obligacji), co zapewne doprowadzi do dalszego osłabienia dolara. Z kolei szanse na grudniową podwyżkę stóp również wydają się niewielkie