Przejdź do treści

Ile kosztuje wydobycie uncji złota? Kto robi to najtaniej?

Nie ma jednego, wspólnego dla wszystkich kopalni kosztu wydobycia złota. Na jego wysokość ma wpływ kilkanaście czynników. Należą do nich rodzaj eksploatowanych złóż, kraj, w którym prowadzona jest działalność oraz wewnętrzna polityka spółki. Czy kopalnia złota to zawsze złoty interes?

Aktualnie jednymi z najniższych kosztów wydobycia złota może się pochwalić rosyjska spółka Polyus Gold. W ubiegłym roku jej dyrektor generalny, Pavel Grachev, ogłosił w CNBC, że jego firma oficjalnie stała się najtańszym producentem złota na świecie.

Czytaj także: Ile kosztuje wydobycie uncji złota?

Nasz tak zwany koszt pieniężny* wynosi około 400 USD za uncję, co pozostawia pewien margines w porównaniu do ceny sprzedaży, ale ciągle zmniejszamy koszty

– ujawnił w wywiadzie Grachev.

Jego zapowiedzi bez wątpienia mają pokrycie w rzeczywistości. Jeszcze w I kwartale 2016 r. spółka Polyus Gold zmniejszyła wspomniany koszt o 10%. Należy jednak zaznaczyć, że ten wynik był po części zasługą dewaluacji rubla.

Największy spadek kosztu pieniężnego nastąpił w latach 2014-2015, kiedy z roku na rok Polyus Gold obniżył go o 28% — do 424 dol. za uncję. Jeśli chodzi o całkowity koszt produkcji**, to obniżka wyniosła 26% i doprowadziła go do poziomu 610 dol. W tym samym okresie ogólna produkcja Polyus Gold wzrosła o 4%.

Na tym Polyus Gold się nie zatrzymał. Z najnowszego raportu spółki*** wynika, że w I kwartale 2017 r. koszt pieniężny wyniósł 380 dol. a koszt całkowity 586 dol. To co prawda nieco więcej niż w I kwartale 2016 r., ale wynik jest wciąż imponujący. Dla porównania jeszcze w 2013 r. całkowity koszt ponoszony przez Barrick Gold utrzymywał się na poziomie 919 dol, a koszt pieniężny 561 dol.

Ile kosztuje wydobycie uncji złota? Kto to robi najtaniej?
Źródło: PJSC Polyus Management Report 31 March 2017
Nie tylko Polyus Gold z uporem walczy o redukcję kosztów. W latach 2014-2015 znaczne cięcia przeprowadziło także 9 innych największych producentów złota. Główną motywacją spółek, takich jak kanadyjska Barrick Gold czy amerykańska Newmont Mining, był zniżkujący wtedy rynek złota (ang. bearish gold market), za który odpowiadały nastroje inwestorów pokładających wiarę w stabilny wzrost stóp procentowych w USA.

Czytaj także:  Nowa Nadzieja: Analiza Rynku Złota

* Ang. cash cost — koszty zaksięgowane jako przepływy gotówkowe.

** Ang. all-in sustaining production cost (AISC) — termin wprowadzony przez Światową Radę Złota w 2014. Stał się powszechnie używana miarą, która pozwala porównać koszty produkcji kruszcu w różnych zakątkach świata. AISC obejmuje swoim zakresem inne popularne wskaźniki, w tym koszty administracyjne czy nakłady na rozwój i podtrzymanie produkcji.

*** Raport dostępny na stronie http://polyus.com

Ile kosztuje wydobycie uncji złota? Kto to robi najtaniej?