Przejdź do treści

W Kanadzie wprowadzono pierwsze na świecie świecące w ciemności 2-dolarówki

Nie jest zrobiona ze złota, ale błyszczy bardziej niż inne — to nowa moneta, którą Kanadyjska Mennica Królewska wprowadziła do powszechnego obiegu z okazji 150-lecia Kanady.

Toonie — tak Kanadyjczycy pieszczotliwie określają swoje 2-dolarówki. Od lipca świecące w ciemności toonie będzie można dostać jako resztę w kanadyjskich sklepach. Do emisji trafiło 3 mln 2-dolarowych egzemplarzy.

Zwycięski projekt został wybrany spośród 10 tys. zgłoszeń. Widzimy na nim żeglarzy podziwiających zorzę polarną. Dominujące kolory — niebieski i zielony — świecą w ciemności żywym blaskiem w odcieniach turkusu i błękitu.

Autorem projektu jest Timothy Hsia, lekarz z Richmond w Kolumbii Brytyjskiej. Hsia podkreśla, że do jego stworzenia zainspirował go temat konkursu Nasze cuda:

Chciałem wybrać coś naprawdę cudownego. Czuję, że nie ma nic wspanialszego od kanadyjskiej zorzy polarnej.

Pomysł świecenia w ciemności należy do mennicy, która chciała nadać emisji wyjątkowości i wyrazić dumę ze 150-lecia kanadyjskiej państwowości.

Kanadyjska Mennica Królewska wybija monety nie tylko dla Kanady, ale także dla 75 innych krajów na całym świecie. Firma ma nadzieję, że kanadyjska innowacja stanie się wzorem dla podobnych emisji.

Tonnie to pierwsza tego typu moneta, która trafiła do powszechnego obiegu, ale nie pierwsza wybita przez Kanadyjską Mennicę Królewską. W 2012 roku na rynek trafił numizmat z wizerunkiem świecącego w ciemności Pachyrinozaura — dinozuara żyjącego ok. 70 mln lat temu w Ameryce Północnej, którego szczątki po raz pierwszy znaleziono w 1946 roku w kanadyjskiej prowincji Alberta. W 2014 roku Pachyrinozaur wygrał w numizmatycznym plebiscycie organizowanym przez amerykańskie wydawnictwo Krause Publications i został ogłoszony Monetą Roku za największą innowacyjność.
Źródło: Kanadyjska Mennica Królewska (Royal Canadian Mint)

Czytaj także:  Chińczycy szukają złota w Oceanie Indyjskim