Przejdź do treści

Przemytnik złota myślał, że jest nowym Escobarem. Teraz czeka na proces.

Amerykańska prokuratura postawiła w stan oskarżenia 3 byłych pracowników rafinerii NTR Metals Miami, którzy w latach 2013 – 2016 przemycili złoto o wartości ponad 1 mld dolarów.

Trzej muszkieterowie

Panowie samodzielnie zorganizowali rozbudowaną siatką przemytniczą, w ramach której regularnie sprowadzali do Miami złoto z nielegalnych kopalni w Peru.

Przywódcą grupy był Juan Pablo Granda, urodzony w Ekwadorze, 35-letni obywatel USA. 15 marca agenci FBI aresztowali go w domu jego matki w Miami. Niedługo przed tym został zwolniony ze stanowiska dyrektora ds.operacyjnych.

Dwaj pozostali oskarżeni również zajmowali wysokie posady w NTR. Renato Rodriguez był dyrektorem ds. sprzedaży w Ameryce Łacińskiej. Samer Barrage przez pewien czas zarządzał kluczowymi projektami w Miami.

Wszyscy trzej nie przyznają się do winy, a ich obrońcy konsekwentnie odmawiają komentarza. Proces oskarżonych ma rozpocząć się w lutym 2018 r.

Nowy Pablo Escobar?

Głównym dowodem w sprawie są rozmowy, które mężczyźni prowadzili ze sobą za pośrednictwem aplikacji Whatsapp. W jednej z wiadomości Granda przechwalając się swoimi przemytniczymi osiągnięciami, porównał się do słynnego kolumbijskiego barona narkotykowego z lat 80-tych i 90-tych — Pablo Escobara — nazywanego “Królem Kokainy”.

Prokuratorzy uzyskali dostęp do telefonów Granda i Rodrigueza za sprawą NTR. Firma skonfiskowała je po rozpoczęciu wewnętrznego dochodzenia w sprawie kradzieży złota wartości 304 milionów dolarów, które zniknęło podczas transportu z Peru do USA.

Spółka NTR Metals nie została obciążona żadnymi oskarżeniami. Mimo to jej przedstawiciele nie chcą komentować sprawy.

Imprezy w gronie znajomych

Nielegalne kopalnie złota w Peru znajdują się w rękach miejscowych handlarzy narkotyków. Kiedy w 2014 r. rząd rozpoczął nasiloną walkę z nielegalnym górnictwem, właściciele kopalni zaczęli przemycać złoto do Boliwii, Ekwadoru czy Kolumbii i dopiero stamtąd wysyłali je do rafinerii w Miami.

Co ciekawe — prokuratorzy odkryli, że trzej podejrzani z dużym zaangażowaniem dbali o swoje relacje z dostawcami. Często zapraszali ich do Miami, gdzie organizowali zakrapiane najdroższymi alkoholami imprezy z prostytutkami.

Czytaj także:  Dlaczego w Peru Nie Chcą Złota?

Zdaniem amerykańskich prokuratorów, międzynarodowy handel stał się popularną metodą wprowadzania do legalnego obrotu kopalin z nielegalnego górnictwa. Złoto jest ponadto dobrym środkiem do prania brudnych pieniędzy, ponieważ ma uniwersalną i łatwą do ustalenia wartość oraz jest trudne do wyśledzenia.