Przejdź do treści

Złoto najdroższe od 4 tyg. Dolar najsłabszy od 10 mies.

Rzeczywistość po raz kolejny zweryfikowała górnolotne obietnice i pochopne oczekiwania. Maleją szanse na podwyżkę stóp procentowych w USA. Trump poniósł drugą porażkę w batalii o reformę systemu służby zdrowia. EBC nie ma na razie zamiaru prowadzić aktywnej polityki pieniężnej. Tymczasem złoto spokojnie pnie się ku górze.

Złoto najdroższe od 4 tyg. Dolar najsłabszy od 10 mies.

Po korzystnym zakończeniu poprzedniego tygodnia — ceny złota kontynuowały swój rajd. W poniedziałek złoto osiągnęło najwyższy poziom od 2 tygodni. Dzień zamknął się na kwocie ok. 1237 dol. za uncję. Stopa zwrotu wyniosła 0,58% (+ ok. 7 dol.).

Wsparcie dla kruszcu stanowiły słabe wyniki amerykańskiej gospodarki. W piątek opublikowano 2 raporty. Już w drugim miesiącu z kolei odnotowano spadek sprzedaży detalicznej. Ponadto nie doszło do wyczekiwanego wzrostu inflacji. W poniedziałek te dane zostały uzupełnione o trzeci raport — tym razem na temat produkcji w stanie Nowy Jork, która okazała się zdecydowanie niższa niż w ubiegłym miesiącu. W efekcie szanse na podwyżkę stóp procentowych zostały znowu poważnie zagrożone.

Wtorkowa sesja przyniosła kolejne wzrosty, dzięki którym osiągnięty został kolejny cenowy szczyt, tym razem 3-tygodniowy (1243 dol.). Podporą dla cen złota stała się kolejna porażka administracji Trumpa w starciu z republikańskimi prawodawcami — w poniedziałek senat już po raz drugi odrzucił ustawę o nowym systemie opieki zdrowotnej, który miałby zastąpić Obamacare. Tym razem zaważyły 2 głosy. Amerykańska opinia publiczna powoli traci wiarę w reformy, który szumnie zapowiadał nowy prezydent w czasie swojej kampanii wyborczej.

W środę doszło do stabilizacji. Sesja zamknęła się minimalną korektą o 0,17% (- ok. 2 dol.).

W czwartek złoto wróciło na tor wzrostu. Stopa zwrotu w skali dnia wyniosła 0,45% (+ ok. 6 dol.). Kruszec zyskał dzięki wypowiedziom prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Na konferencji prasowej przed posiedzeniem EBC Mario Draghi w nieco sceptyczny sposób odniósł się do działań mających na celu stymulację ekonomiczną i przyznał, że bank nie ma obecnie żadnych konkretnych planów co do polityki pieniężnej. Zaznaczył, że EBC skupi się na uważnej obserwacji aktualnych zjawisk ekonomicznych wewnątrz UE.

Czytaj także:  Spiskowa Teoria Dziejów Obnażona!

Ponadto czwartek był kolejnym dniem drastycznej obniżki indeksu dolara, który spadł do najniższego poziomu od 10 miesięcy.

Piątek zaowocował dalszym wzrostem. Cena złota podskoczyła o 0,6% (+ 7,5 dol.) i tydzień zamknął się na kwocie ok. 1254 dol. za uncję. To najwyższy poziom od 4 tygodni. Stopa zwrotu w skali 5 dni wyniosła ponad 2% (+ ok. 25 dol.).