Przejdź do treści

Przełomowy tydzień — złoto przekroczyło granicę 1300 dol. za uncję!

Chociaż spodziewano się tego od dawna, dopiero w ostatni piątek cena złota przekroczyła psychologiczną barierę 1300 dol. za uncję. Niestety stało się tak za sprawą strachu wywołanego kolejnym zamachem terrorystycznym — tym razem w Barcelonie.

Przełomowy tydzień — złoto przekroczyło granicę 1300 dol. za uncję!

Poniedziałek otworzył się na kwocie 1282 do. za uncję. Po południu doszło do korekty, w efekcie której dzień zakończył się na poziomie 1275 dol. za uncję. Tym samym była to pierwsza od czterech dni sesja zamknięta ujemną stopą zwrotu. Stało się tak za sprawą załagodzenia sytuacji na arenie międzynarodowej. W poprzednim tygodniu głównym wsparciem dla złota było rosnące napięcie między USA a Koreą Północną. Ponieważ weekend upłynął spokojnie, kruszec stracił swoje dotychczasowe wsparcie.

Wtorek otworzył się na kwocie 1281,86 dol. za uncję. Sesja przyniosła korektę o -0,82% (10,50 dol.) — to największa obniżka w skali dnia od 6 tygodni. Doszło do niej za sprawą ujawnienia najnowszych danych na temat sprzedaży detalicznej i produkcji w USA, które okazały się być lepsze niż się spodziewano.

Środa przyniosła wyczekiwane odbicie. Sesja otworzyła się na kwocie 1271,54 dol. za uncję. Dzienna stopa zwrotu wyniosła +0,92% (11,65). Wsparcie dla kruszcu stanowiły niepokojące informacje z Białego Domu. Z dokładnie nieznanych przyczyn doszło do rozwiązania dwóch grup doradców biznesowych prezydenta Donalda Trumpa. Oprócz tego po południu miało miejsce spotkanie szefów Fedu, na którym omawiano kwestię zbyt powolnego wzrostu inflacji, który może powstrzymać Fed przed kolejną podwyżką stóp procentowych.

Czwartek stał się trzecim z kolei dniem wzrostów na rynku złota. Sesja otworzyła się na kwocie 1284,15 dol. za uncję. Dzienna stopa zwrotu wyniosła +0.34% (4,38 dol.).

Czytaj także:  „Silver Luxury Line" - Kolekcja Dla Koneserów

Po południu rozpoczęła się seria zamachów terrorystycznych w Barcelonie. Dramatyczne wydarzenia natychmiast znalazły odzwierciedlenie w rynkowych notowaniach. Strach przed zagrożeniem terrorystycznym skłonił inwestorów do lokowania swoich funduszy w tzw. bezpiecznym porcie, jakim jest złoto.

W rezultacie w piątek cena kruszcu przekroczyła psychologiczną barierę 1300 dol. za uncję. To najwyższy wynik w tym roku. Złoto nie zdołało jednak utrzymać się na tak wysokim poziomie i doszło do korekty. Sesja zamknęła się minimalnie ujemną stopą zwrotu -0.07% (0.93 dol.). Tydzień zakończył się na kwocie 1286,60 dol. za uncję.