Przejdź do treści

Ile złota jest w Londynie? Po raz pierwszy ujawniono oficjalne dane

Londyn jest od dawna uznawany za największe centrum handlu metalami szlachetnymi na świecie, ale do tej pory nikt nie był w stanie powiedzieć, ile fizycznego złota rzeczywiście się tam znajduje. Po raz pierwszy w historii Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców (ang. London Bullion Market Association)* ujawniło dokładne dane na ten temat.

Tylko 4%?

Londyńskie rezerwy liczą 7 449 ton — ekwiwalent 596 tys. sztabek (stan z 31 marca tego roku). Ich aktualna wartość wynosi ok. 298 mld funtów. Dla porównania na całym świecie wydobyto dotąd 187,2 tys. ton złota. Oznacza to, że w Londynie znajduje się zaledwie 4% światowych zapasów. Należy jednak zaznaczyć, że część wydobytego przez ludzkość złota została zużyta przy produkcji przemysłowej i nie wchodzi już w skład żadnych rezerw. Ponadto dane LBMA nie obejmują biżuterii ani złota będącego własnością gospodarstw domowych.

Gdzie to złoto?

Ok. 68% londyńskiego złota znajduje się w skarbcu Banku Anglii (ok. 5 tys. ton), w którym przechowywane są metale należące do Wielkiej Brytanii oraz zagranicznych banków centralnych. Rezerwy Banku Anglii są tylko nieco mniejsze od rezerw amerykańskiego Fedu, które wynoszą ok. 6,7 tys. ton.

Reszta złota (ok. 2,4 tys. ton) jest się w rękach londyńskich banków oraz organizacji zrzeszonych w ramach LBMA. Te zapasy są przechowywane w celach inwestycyjnych.

Nowa polityka — nowi inwestorzy

Publikacja oficjalnych danych to przejaw nowej polityki LBMA, której celem jest doprowadzenie do większej przejrzystości na rynku złota. W ten sposób Stowarzyszenie chce zachęcić szersze grono inwestorów do kupowania metali szlachetnych. Informacje mają być aktualizowane co miesiąc.

“Papierowy” kruszec

Ok. 1,5 tys. ton (z powyższych 2,5 tys.) stanowi podbudowę rynku tzw. ETF-ów (Gold Exchange Traded Funds), czyli instrumentów finansowych replikujących cenę złota. Uczestnicy funduszy ETF wchodzą w posiadanie złota niealokowanego w realnie istniejącym kruszcu. ETF-y są kupowane i sprzedawane tak jak akcje. Szacuje się, że nawet 95% złota, którym obraca się w Londynie jest niealokowane. W ubiegłych latach sprzedawano tam co roku ok. 1,3 mln ton złota ogółem, czyli prawie 7 razy więcej niż kiedykolwiek go wydobyto.

Czytaj także:  WGC: Rekordowy Kwartał!

* London Bullion Market Association (LBMA) – organizacja, która czuwa nad prawidłowością obrotu na hurtowych rynkach złota i srebra. LBMA ustanawia i kontroluje standardy odlewania, dokumentowania i przechowywania fizycznego złota i srebra. Siedziba organizacji znajduje się w Londynie.