Przejdź do treści

147-letnia prasa mennicza w Nevadzie znowu bije monety!

W lutym 1870 roku w oddziale Amerykańskiej Mennicy w Carson City został wybity pierwszy srebrny dolar ze stemplem menniczym CC. Tym samym swoją “karierę” zaczęła napędzana parą prasa mennicza od firmy Morgan & Orr z Filadelfii. Okazuje się, że dawna technologia jest niezawodna i dziś — po 147 latach — maszyna może dalej wybijać monety.

Słynna prasa mennicza wciąż stoi w budynku dawnej mennicy, który dziś stanowi jeden z siedmiu oddziałów Nevada State Museum. Swojego zadowolenia nie kryje dyrektor muzeum, Myron Freedman:

Jesteśmy bardzo dumni, że potrafimy używać prasy zgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem.

Przez kilka ostatnich miesięcy ponad 5-tonowa maszyna była poddawana gruntownej renowacji. Znalezienie części zamiennych do tak starego sprzętu jest wyjątkowo trudne, a w wielu przypadkach niemożliwe. Wiele jej elementów, jak i narzędzi do jej demontażu, musiało zostać zrekonstruowane od podstaw.

We wrześniu prasa rozpoczęła pracę na nowo, ale monety, które teraz wybija są o 30 mm mniejsze od tych wybijanych w poprzednich latach. Powodem zmiany są względy bezpieczeństwa. Konserwatorzy uznali, że dotychczasowe obciążenie na poziomie od 150 do 170 ton jest już za duże jak na tak stary sprzęt. Wybicie mniejszej monety wymaga mniejszej siły uderzenia, dzięki czemu możliwe stało się zredukowanie obciążenia do maksymalnie 110 ton.

Naszym priorytetem numer jeden jako muzeum jest ochrona artefaktu

— podkreśla Freedman.

Maszyna została zbudowana w 1869 roku. Mimo że zaprojektowano ją tak, aby nacisk podczas bicia nie przekraczał 200 ton, w ciągu pierwszych lat eksploatacji ta granica była nagminnie przekraczana. Do poważnego uszkodzenia doszło w 1878 roku, kiedy pękł łuk podtrzymujący wewnętrzną konstrukcję. Po tym wydarzeniu prasa przez długi czas była wycofana z użytku. Co ciekawe — naprawili ją lokalni mechanicy, którzy z dumą wymienili oryginalną mosiężną płytę na płytę z grawerunkiem nazwy ich zakładu — Virginia & Truckee Railroad. Dzisiaj, gdy maszyna stała się unikalnym świadectwem historycznym, jej użytkownicy zachowują najwyższą ostrożność.

Czytaj także:  Zobacz Największą Kolekcję Złotych Sztabek!

W latach 1870-1893 mennica w Carson City wyprodukowała monety o wartości nominalnej prawie 50 mln dolarów. Nominały sięgały od 10 centów do 20 dolarów. Powstanie tamtejszego oddziału było bezpośrednio związane z boomem górniczym, który wybuchł wówczas w okolicach Virginia City.

W 1893 roku mennica zaprzestała produkcji monet. W 1899 roku prasa została przeniesiona do mennicy w Filadelfii, gdzie w 1930 roku nieco unowocześniono jej konstrukcję i maszyna zaczęła być zasilana energią elektryczną. Potem do 1967 roku prasa krążyła po różnych oddziałach Amerykańskiej Mennicy, aż w końcu w 1967 roku powróciła na swoje pierwotne “miejsce pracy”, które w międzyczasie zostało przekształcone w muzeum.

Dzisiaj monety z stemplem menniczym CC są wysoko cenione przez kolekcjonerów i należą do najsłynniejszych w świecie numizmatyki. W 2012 roku unikatowa 10-centówka (ang. dime) z 1873 roku, na której rewersie w łapach orła zabrakło strzał, została sprzedana za 1,8 mln dolarów.

147-letnia prasa mennicza w Nevadzie znowu bije monety!