Przejdź do treści

Potęga w budowie — Rosja największym oficjalnym nabywcą złota

Według najnowszego raportu Światowej Rady Złota — Gold Investor, September 2017 — Rosja jest największym oficjalnym nabywcą złota na świecie oraz trzecim co do wielkości jego producentem. To nie oznacza jednak, że Republika w pełni już wykorzystała swój potencjał na międzynarodowym rynku metali szlachetnych. Zdaniem ekspertów WGC, to dopiero początek rozbudowy rosyjskiej “złotej potęgi”. Aby kontynuować ten proces, konieczne jest jednak wprowadzenie pewnych zmian w polityce podatkowej kraju.

Rosjanie kupują najwięcej

Intensywna rozbudowa rosyjskich zapasów kruszcu trwa już 10 lat — w tym czasie Centralny Bank Rosji kupił ponad 1 250 t złota. Aktualnie w jego skarbcu znajduje się ok. 1 700 t, co plasuje Rosję na 6. miejscu w rankingu państw z największymi rezerwami. Co istotne — złoto stanowi aż 17% majątku narodowego Rosjan.

W 2016 r. Centralny Bank Rosji kupił 201 t złota, czyli znacznie więcej niż bank centralny jakiegokolwiek innego kraju. 2. miejsce należy do Ludowego Banku Chin, który dodał do swoich rezerw 80 t. 3. pozycję zajął Narodowy Bank Kazachstanu, który nabył 36 t.

Dlaczego akurat złoto?

Elvira Nabiullina, prezes Centralnego Banku Rosji, nie potrzebuje wiele czasu na wyjaśnienia: Stosujemy się do zasady dywersyfikacji rezerw. Zasada ta pozostaje niezmienna.

Dmitrij Tulin, zastępca Nabiulliny, dodaje, że tylko złoto zapewnia całkowitą ochronę przed zagrożeniami mającymi swoje źródła w sytuacji prawnej lub politycznej. Z kolei w oficjalnym stanowisku Ministerstwa Finansów Rosji podkreślono, że w długiej perspektywie czasowej złoto jest jednym z najbardziej efektywnych aktywów. W ciągu ostatnich 15 lat jego cena wzrosła aż pięciokrotnie, a krótkookresowe wahania okazały się nie mieć większego wpływu na długoterminową stopę zwrotu. Chwilowe obniżki Rosjanie traktują jako okazję do tańszych zakupów.

Własna produkcja

Od 1995 r. produkcja złota w Rosji wzrosła prawie dwukrotnie i obecnie kraj zajmuje 3. pozycję na liście największych globalnych producentów. Pierwsze 2 miejsca należą do Chin i Australii. Według szacunków Siergieja Kashuby, prezesa rosyjskiego Związku Producentów Złota, w ciągu ostatnich 10 lat w Rosji wydobyto ponad 2 tys. t kruszcu. Kashuba przewiduje, że tegoroczna produkcja przekroczy granicę 300 t. Do 2030 roku standardem ma stać się wydobywanie 400 t rocznie.

Czytaj także:  Uzależnieni od Ameryki: Analiza Rynku Złota

Wzrost poziomu produkcji spowodowany jest przede wszystkim prywatyzacją państwowych przedsiębiorstw wydobywczych oraz konsolidacją mniejszych producentów złota. Dzięki tym zabiegom rosyjscy producenci znacznie zwiększyli swoją konkurencyjność na arenie światowej. Polyus, Polymetall, Kinross, Petropavlovsk i Nordgold — to 5 największych firm wydobywczych w Rosji, które razem produkują ponad 120 t złota rocznie, czyli około 50% całej krajowej produkcji.

Złoto nie dla wszystkich

Mimo rosnącego zainteresowania ze strony Centralnego Banku Rosji, popyt na złoto wśród prywatnych inwestorów pozostaje wyjątkowo niski. W ubiegłym roku osiągnął poziom 4 t. Dla porównania w Chinach ta suma wyniosła 285 t, w Niemczech 105 t, a w USA 93 t.

Przyczyną tej sytuacji jest najprawdopodobniej rosyjskie ustawodawstwo, które obciąża złoto 18-procentowym podatkiem VAT. To najwyższa na świecie stawka nałożona na metal szlachetny. Należy jednak zaznaczyć, że nie obejmuje ona wszystkich — podatku nie musi płacić rząd, Centralny Bank Rosji oraz banki komercyjne. Zdaniem rosyjskich ekspertów, zmiana prawa podatkowego doprowadziłaby do dużego skoku w zapotrzebowaniu ze strony klientów detalicznych. Szacuje się, że mogłoby ono osiągnąć poziom nawet 50 t rocznie. Ta inicjatywa ma już wielu zwolenników wśród najwyższych przedstawicieli rosyjskich władz oraz członków Związku Producentów Złota. Zniesienie podatku od zakupów złota popiera m.in. Alexei Moiseev, rosyjski wiceminister finansów.