Przejdź do treści

Rekordowy tydzień — złoto powyżej 1350 dol. za uncję!

Za nami bardzo zyskowny tydzień na rynku złota. Już od poniedziałku rozpoczął się prawdziwy rajd cenowy i kruszec aż trzy razy ustanowił swój nowy roczny rekord. Oparcie dla cen złota wciąż stanowi napięcie na półwyspie Koreańskim. Istotną rolę odgrywają ponadto: sytuacja gospodarczo-polityczna w USA oraz niepokój wywołany nadejściem huraganu Irma.Rekordowy tydzień — złoto powyżej 1350 dol. za uncję!

Początek tygodnia okazał się bardzo korzystny dla rynku złota — w poniedziałek został pobity roczny rekord i cena kruszcu osiągnęła poziom 1337 dol za uncję. Stało się tak za sprawą niepokoju związanego z kolejnymi zaczepnymi działaniami ze strony Korei Północnej. W niedzielę sejsmolodzy poinformowali, że totalitarny reżim przeprowadził udany test bomby wodorowej. W reakcji na to sekretarz obrony USA, James Mattis, jasno zakomunikował, że Stany są w stanie militarnie odpowiedzieć na każdą sytuację zagrażającą im lub jednemu z ich sojuszników.

Wtorek rozpoczął się na kwocie ok. 1335 dol. W ciągu dnia doszło do chwilowej korekty i w południe cena spadła na chwilę lekko poniżej 1330 dol. Jednak potem nastąpiło odbicie i kruszec powrócił na tory wzrostu. Ostatecznie dzień zakończył się na kwocie ok. 1338 dol. Dzienna stopa zwrotu wyniosła 0,4%.

Środowa sesja otworzyła się na kwocie ok. 1337 dol. Przez większość dnia cena utrzymywała się w granicach ok. 1339 dol. Po południu doszło do korekty i dzienna stopa zwrotu obniżyła się do poziomu -0,4%. Dzień zakończył się na kwocie ok. 1334 dol. Wpływ na korektę na rynku złota miały doniesienia z USA. Prezydent Donald Trump i Kongres osiągnęli porozumienie w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia państwa, dzięki czemu do 15 grudnia rząd ma zapewnione finansowanie. Tym samym złoto straciło oparcie w obawach przed bankructwem skarbu.

Czytaj także:  Yellen Napędza Ceny Kruszcu: Analiza Rynku Złota

Czwartek stał się dniem największych zysków na rynku złota. Stopa zwrotu wyniosła aż 1,12%. Sesja otworzyła się na kwocie ok. 1334 dol. Zamknięcie nastąpiło na rekordowym poziomie ok. 1352 dol. Wsparcie dla kruszcu stanowił przede wszystkim gwałtowny spadek indeksu dolara, który zbliżył się do 15-miesięcznego dołka. W skali dnia amerykańska waluta odnotowała stratę o -0,53%. Ponadto w czwartek opublikowano dane na temat liczby wniosków o świadczenia dla bezrobotnych w USA. Suma ta wzrosła w ciągu jednego tygodnia z 236 do 298 tys. Wpływ na tak gwałtowną podwyżkę miały zniszczenia po przejściu huraganu Harvey w Teksasie.

W Europie istotnym wydarzeniem było ogłoszenie decyzji Europejskiego Banku Centralnego na temat pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Podczas konferencji prasowej prezes EBC, Mario Draghi, stwierdził, że Bank skupi się teraz na uważnym monitorowaniu kursów walut, które stanowią miarę wzrostu inflacji.

Piątkowa sesja otworzyła się na kwocie ok 1352 dol. W ciągu dnia doszło do sporych wahań. Rano cena złota ustanowiła kolejny roczny rekord na poziomie ok. 1357 dol. Potem doszło do korekty i w efekcie dzienna stopa zwrotu spadła do ujemnego poziomu -0,2%.

Tydzień zamknął się na kwocie ok. 1346 dol. Stopa zwrotu w skali 5 dni wyniosła +1,57%.