Przejdź do treści

Diamenty – podstawowe informacje

Diamenty

O co pytamy przy złotych monetach? Kruszec, jego czystość, masę monety czy rok bicia. Podobnie mają się sprawy, jeżeli chodzi o diamenty – przed zakupem trzeba zapoznać się ze wszystkimi, czterema „C”. Cztery razy „C” – bez obaw. Brylantowa klasyfikacja nie jest trudniejszą od tej, którą znamy z metali szlachetnych.

4C to:

  • carat (karat)
  • colour (kolor)
  • clarity (czystość)
  • cut (szlif)

1C – carat (karat)

Choć dla osób, które interesują się złotem, termin „karat” nie jest obcy – przy brylantach dotyczy zupełnie innej kwestii. Otóż karat jest jednostką masy używaną w jubilerstwie o międzynarodowym skrócie „ct”. Jeden karat to 200 mg (0,2 g). Masę podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Skąd wzięła się nazwa „karat”? Pochodzi ona od nazwy drzewa szarańczyn strąkowy, którego strąki nazywane są chlebem świętojańskim. Ziarna szarańczynu mają masę około 0,2 g. Z tego względu już w średniowieczu służyły do ważenia kamieni szlachetnych.

2C – colour (kolor)

Niezwykle ważnym elementem jako kwestia jak najbardziej wizualna jest kolor. Diamenty są jedynymi kamieniami szlachetnymi występującymi we wszystkich możliwych odcieniach. W celu ich usystematyzowania powstała międzynarodowa skala odcieni (zwana szeregiem żółtości). Te najrzadziej występujące i najcenniejsze oznacza się literą „D”, stopniowo dochodząc do końca alfabetu (oznaczenie „Z”), czyli do egzemplarzy najtańszych.

Czysty diament jest minerałem bezbarwnym, jednakże ich zdecydowana większość jest zabarwiona, gdyż często w sieci krystalicznej diamentu występują jony innych pierwiastków (azotu, boru, manganu, żelaza). Rozróżnia się także grupę diamentów o kolorach fantazyjnych. Mamy tutaj do czynienia z szeroką gammą barw: od pomarańczowych, przez różowe, zielone, niebieskie i fioletowe aż po czarne okazy.

D, E, F – bezbarwne

G, H, I, J – niemalże bezbarwne

Czytaj także:  Diamenty: Przed Nami Dekada Wzrostów!

K, L, M – bardzo lekko żółte

N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z – lekko żółte

3C – clarity (czystość)

Kolejnym elementem decydującym o wartości kamienia jest jego czystość. Duże ilości innych minerałów, spękań i inne, różnorodne zaburzenia w strukturze diamentu powodują niewłaściwe rozchodzenie się promieni świetlnych wnikających do wnętrza kamienia. Czystość jest klasyfikowana przez specjalną skalę, a zanieczyszczenia dzielą się na wewnętrzne (zwane inkluzjami) oraz znamiona zewnętrzne (skazy).

Czystość diamentów jest wyznaczana przez obecność lub brak inkluzji – mniejsza ich ilość oznacza wyższą czystość. Im lepsza czystość tym wyższa świetlistość oraz wartość.

Diament sklasyfikowany jako wewnętrznie doskonały cechuje się brakiem inkluzji, ale taka sytuacja występuje niezwykle rzadko.

Diamenty z bardzo niewielkimi inkluzjami są oceniane jako VVS1 lub VVS2. Te z większymi inkluzjami są oceniane niżej. Natomiast diamenty z inkluzjami widocznymi gołym okiem są oceniane jako I1, I2.

Poniżej przedstawiono szczegółową klasyfikację dotyczącą czystości brylantów:

FL – doskonały (nieskazitelny)

Diament bez jakichkolwiek inkluzji i skaz widocznych przy 10-krotnym powiększeniu w ocenie doświadczonego gradera. Diamenty bez skazy lub bez skazy wewnętrznej (F lub IF w skali gradingu GIA) są bardzo rzadkie.

IF – doskonałe wewnątrz

Diamenty cechują się brakiem inkluzji dostrzegalnych dla doświadczonego gradera przy 10-krotnym powiększeniu, mają natomiast niewielkie skazy.

VVS1, VVS2 – z bardzo, bardzo nieznacznymi inkluzjami

Diamenty zawierają minimalne inkluzje, które są trudne do dostrzeżenia nawet dla doświadczonych graderów w powiększeniu 10x.

VS1, VS2 – z bardzo nieznacznymi inkluzjami

Diamenty zawierają minimalne inkluzje takie jak: małe kryształki, zakurzenia lub wtopienia podczas obserwacji w powiększeniu 10x.

SI1, SI2, SI3 – z nieznacznymi inkluzjami

Diament zawiera inkluzje – kryształki, zakurzenia, wtopienia, wydrążenia, dostrzegalne dla doświadczonego gradera w 10x powiększeniu.

Czytaj także:  Diament: Prawdziwy Czy Syntetyczny?

I1, I2, I3 – z inkluzjami

Diamenty zawierają inkluzje (prawdopodobnie duże wtopienia lub duże, wewnętrzne kryształki) dostrzegalne przy 10x powiększeniu, mogące wpływać na przezroczystość oraz połysk.

4C – cut (szlif)

Brylantem nazywamy oszlifowany diament. Wyróżniamy kilkanaście rodzajów szlifu (np. owal, łezka lub serce), jednakże zarówno najefektowniejsze, jak i najdroższe są te o obrysie okrągłym. Jakość szlifu ocenia się poprzez jego porównanie z idealnymi proporcjami i symetrią matematycznego modelu.

Tagi: